ПОМЕР УЧАСНИК ТОВ, ЯКИЙ БУВ ДИРЕКТОРОМ…

ОКСАНА ВЕЛИЧКО,
приватний нотаріус Білоцерківського міського нотаріального округу Київської області
ПОМЕР УЧАСНИК ТОВ, ЯКИЙ БУВ ДИРЕКТОРОМ…
Смерть одного із засновників ТОВ, який водночас є директором товариства, створює масу проблем як для інших учасників, так і для спадкоємців померлого засновника. Не оминають ці проблеми й нотаріуса. Прогалина з цього питання в законодавстві спричиняє труднощі у веденні діяльності товариства, а іноді й банкрутство. Управління в господарському товаристві вимагає постійного врахування інтересів всіх його учасників, оскільки відхилення від балансу інтересів сторін і невиправдане обмеження прав однієї сторони на користь іншої може мати негативні наслідки для юридичної особи, які виражаються, зокрема, у визнанні рішень органів управління товариством недійсними.
Припустимо таку ситуацію: помирає учасник ТОВ із часткою 90 % який одночасно був і директором цього товариства. Як відомо, спадкоємці можуть одержати документи, що підтверджують їхні права, не раніше ніж через шість місяців. За такий великий проміжок часу підприємство без управління може стати банкрутом. Правових підстав для здійснення управління спадкоємці не мають. Постає питання: яким чином призначити директора Товариства?
1. Рішенням проблеми міг би бути договір про управління спадщиною. Відповідно до ст. 1285 Цивільного кодексу України (далі — ЦК) якщо у складі спадщини є майно, яке потребує догляду, вчинення інших фактичних або юридичних дій для підтримки його в належному стані, то нотаріус, а в населених пунктах, де немає нота¬ріуса, — відповідний орган місцевого самоврядування, у разі відсутності спадкоємців або виконавця заповіту укладають договір на управління спадщиною з іншою особою.
Такий порядок розглядається авторами Науково-практичного коментарю до Цивільного кодексу України [3]. Зокрема, вони зазначають, що чимало труднощів виникає з управління корпоративними правами, особливо, коли вони сполучені з посадовими функціями померлого суб’єкта корпоративних відносин. Оскільки ситуація, коли помирає учасник ТОВ, який одночасно є його директором, ставить під загрозу виконання договорів та діяльність товариства в цілому, слід якомога швидше вирішувати питання про управління та комплекс прав управителя. Звісно, що при цьому постають проблеми, аналогічні тому, чи заміщує управитель спадщиною посадову особу в ТОВ, чи може він підписувати банківські та звітні документи тощо. Всі вони дотепер залишаються відкритими. Втім, при всій спірності таких функцій управителя принаймні призначення управителя надасть можливість скликати та провести загальні збори й обрати нового керівника.
На перший погляд така «схема» є доволі логічною та законною. Але постає питання, чи має право управитель брати участь у голосуванні на загальних зборах? Адже він управляє лише часткою в статурному капіталі, а чи має він право участі у Товаристві? Управитель майна має ті ж права, що й спадкоємець. Тепер розглянемо, які ж права набуває спадкоємець.

ВЕЛИЧКО Оксана отримати повну версію статті