ПОДІЛ СПІЛЬНОГО МАЙНА ПОДРУЖЖЯ ЗА УМОВИ, ЩО «ТИТУЛЬНИЙ» ВЛАСНИК НЕ ЗМІНЮЄТЬСЯ
ОЛЕКСАНДР ГОЛОБОРОДЬКО,
приватний нотаріус Севастопольського міського нотаріального округу
ПОДІЛ СПІЛЬНОГО МАЙНА ПОДРУЖЖЯ ЗА УМОВИ, ЩО «ТИТУЛЬНИЙ» ВЛАСНИК НЕ ЗМІНЮЄТЬСЯ
У зв’язку із заявленою темою розглянемо найбільш поширену життєву ситуацію: поділ спільного майна подружжя, укладання й посвідчення нотаріусом відповідного договору.
Наприклад, у шлюбі подружжям придбані: квартира (покупцем зазначена дружина) та автомобіль (власником зареєстрований чоловік). Зазначені квартира та автомобіль є спільною сумісною власністю подружжя. За взаємною згодою подружжя бажає укласти договір про поділ майна, за яким квартира надійде дружині в особисту приватну власність, автомобіль надійде в особисту приватну власність чоловікові. Тобто так звані «титульні» власники майна не змінюються.
Із автомобілем усе зрозуміло. У справах нотаріуса після посвідчення договору про поділ спільного майна подружжя залишається копія (фотокопія) свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
Стосовно квартири: по-перше, слід зауважити, що ні Закон України «Про нотаріат», ні Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України не дають прямої відповіді на питання, яке піднімається у цій статті, і не вирішують долю правовстановлювального (в нашому випадку договору купівлі-продажу квартири) документа — залишати цей документ у справах нотаріуса чи повертати його власникові?
Так, п. 7 гл. 7 «Витребування відомостей і документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії» розділу І «Загальні положення» Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України передбачає випадки, коли у справах нотаріуса залишаються копії (фотокопії) документів, які підтверджують право власності на майно. Проте ані зазначеним, ані будь-яким іншим пунктом Порядку не вирішується питання, яке стосується «долі» правовстановлювального документа, на підставі якого посвідчується договір про поділ спільного майна подружжя.
Відповідно до п. 1 додатка 2 «Перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно» до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно серед інших правовстановлювальних документів віднесено і «договір про поділ нерухомого майна, що є у спільній власності». У зв’язку з цим є практика залишати правовстановлювальний документ (в нашому випадку договір купівлі-продажу квартири) у справах нотаріуса, тоді як власник реєструє в органах державної реєстрації своє право власності на підставі посвідченого нотаріусом договору про поділ майна. Таку практику навряд чи можливо вважати стовідсотково вірною.
Увага
XЗавантажити статтю можуть тільки зареєстровані користувачі!