ПОДІЛ СПІЛЬНОГО МАЙНА ПОДРУЖЖЯ (виділ нерухомого майна дружині/чоловікові зі складу всього майна подружжя)

МАРИНА ЄЛЬКІНА,
приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу
ПОДІЛ СПІЛЬНОГО МАЙНА ПОДРУЖЖЯ
(виділ нерухомого майна дружині/чоловікові зі складу всього майна подружжя)
Позасудовий розподіл спільного майна подружжя, прямо передбачений Цивільним та Сімейним кодексами України, є видом захисту прав громадян. Для нотаріуса ця дія є найменш поширеною, але питань виникає чимало, до того ж і практика таких договорів є неширокою.
Уникнути спорів, які виникають при розподілі спільного майна подружжя, можна за допомогою шлюбного договору, що установлює правовий режим спільного майна подружжя. На жаль, цей договір не є надто поширеним серед українців (можливо, через менталітет чи небажання ламати традиції). Громадяни не вбачають у цьому договорі сенсу, аж поки не настає ситуація, коли спільне майно треба розподілити.
Розглянемо найбільш суттєві питання, які при посвідченні договорів розподілу спільного майна подружжя виникають у нотаріуса.
Поняття, види права спільної власності, порядок поділу та виділу частки із майна, що є у спільній власності, наведено у гл. 26 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України).
Право спільної сумісної власності подружжя та порядок розподілу спільного майна подружжя регулюються нормами гл. 8 Сімейного кодексу (далі — СК України).
Стаття 61 СК України дає визначення речей, які можуть бути визнані об’єктами спільної сумісної власності. Так, об’єктами спільної сумісної власності подружжя можуть бути будь-які речі, за винятком тих, які виключені з цивільного обороту. Закон установлює загальний принцип та не містить переліку таких речей.
Відповідно до ст. 60 СК України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав із поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом спільної сумісної власності подружжя. Саме такий правовий режим поширюється на речі для професійних занять (музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання тощо), придбані за час шлюбу для одного з подружжя.
Укладення договору про поділ майна подружжя чи договору про виділ конкретного майна зі складу всього майна подружжя посвідчується нотаріусом за умови встановлення факту придбання майна під час шлюбу та того, що майно є об’єктом спільної сумісної власності.
При посвідченні договору про поділ спільного майна подружжя нотаріус повинен дізнатися, чи укладався шлюбний договір, що встановлював інший, ніж це передбачено законом, правовий режим щодо майна, яке набувалося подружжям, — про що, відповідно, має бути вказано в договорі.

МАРИНА ЄЛЬКІНА отримати повну версію статті