ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ — ЕКСПРЕС­-АНАЛІЗ

ВОЛОДИМИР МАРЧЕНКО,
нотаріус, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об’єднань при Міністерстві юстиції України
ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ — ЕКСПРЕС­АНАЛІЗ
1. Нотаріуса нарешті офіційно на рівні норм Податкового кодексу України визнано не податковим агентом, за виключенням тих випадків, коли він особисто виплачує дохід за цивільно-правовими дого-ворами або за трудовим договором виплачує заробітну плату.
2. Юридична особа з 01.01.2011 р. не є податковим агентом щодо виплат доходу нотаріусу в разі надання ним копії свідоцтва про взяття його на податковий облік як фізичної особи, яка проводить незалежну професійну діяльність.
Відповідно до пояснень, наданих в додатку до наказу ДПС від 22.12.2010 р. № 979 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів та визнання такими, що втратили чинність, наказів Держав-ної податкової адміністрації України» та розміщеного на сайті ДПА України прес-релізу від 12.01.2011 р. за матеріалами Управління реєстрації та обліку платників податків, Довідка про взяття на облік за ф. №4-ОПП визнається Свідоцтвом про реєстрацію в органі податкової служби на виконання вимог ст. 65 та ст. 178 Податкового кодексу України.
Прес-реліз ДПА України за матеріалами Управління реєстрації та обліку платників податків від 12 січня 2011 року (витяг)
Також Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим цим наказом, встановлено, що за зверненням приватного нотаріуса в органі державної податкової служби за основним місцем обліку приватному нотаріусу може бути замінена довідка про взяття на облік за ф. № 4-ОПП із зазначенням виду професійної діяльності «приватний нотаріус».
Зобов’язання отримувати нову довідку 4-ОПП немає, але за бажанням нотаріуса можливо це зро-бити.
3.
Стаття 178. Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить не-залежну професійну діяльність
178.1. Особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов’язані стати на облік в органах державної податкової служби за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати свідоцтво про таку реєстрацію згідно із статтею 65 цього Кодексу.
178.2. Доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.
178.3. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом i документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

У разі неотримання свідоцтва особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.
178.4. Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.
Іноземці та особи без громадянства, які стали на облік в органах державної податкової служби як самозайняті особи, є резидентами, і у річній податковій декларації поряд з дохо-дами від провадження незалежної професійної діяльності мають зазначати інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.
<…>
А. Змінено вимоги до основного місця реєстрації нотаріальної діяльності, раніше вимагалося за офісом, а зараз — за місцем постійного проживання.
У випадку, коли місце постійного проживання нотаріуса не співпадає з місцем розташування його офісу, то згідно з вимогами Податкового кодексу України утворюється «основна» реєстрація за місцем постійного проживання і «неосновна» — за місцем розташування офісу.
Увага! Нотаріусам, які до 2011 року були зареєстровані за місцем розташування офісу, не потрібно «бігти» робити перереєстрацію за місцем постійного проживання, податкова це зробить «автоматич-но».
Прес-реліз ДПА України за матеріалами Управління реєстрації та обліку платників податків від 12 січня 2011 року (витяг)
Необхідність проведення таких процедур врахована у виданому відповідно до положень Податкового кодексу України наказі ДПА України «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів та визнання такими, що втратили чинність, наказів Державної податкової адміністрації України», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України та набирає чинності з моменту опублікування. Зазначеним наказом встановлено, що після на-брання ним чинності органами державної податкової служби проводиться зміна основного та неосновного місця обліку приватних нотаріусів без подання ними будь-яких заяв в уста-новленому порядку.

Наказ від 22.12.2010 р. № 979 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів та визнання такими, що втратили чинність, наказів Державної податкової ад-міністрації України» (витяг)
3.2. Після набрання чинності цим наказом у зв’язку із змінами у законодавстві щодо визначення основного місця обліку приватних нотаріусів органами державної податкової служби проводиться зміна основного та неосновного місця обліку приватних нотаріусів без подання ними будь-яких заяв у порядку, встановленому розділом Х, з урахуванням положень підпункту 6.10.1 пункту 6.10 розділу VI та пункту 7.5 розділу VIІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого пунктом 1 цього наказу.
Б. Варто звернути увагу, що приватний нотаріус має статус особи незалежної професійної діяльності за умови, що він не є працівником або фізичною особою — підприємцем та використовує найману працю не більше як чотирьох фізичних осіб (п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 ПК).
Звичайно, що тут ідеться про обмеження щодо кількості найманих осіб на підставі трудового догово-ру, і це обмеження не стосується цивільно-правових договорів.
Податковий кодекс України в принципі не забороняє нотаріусу мати більше чотирьох найманих осіб, але в цьому випадку нотаріус не матиме статусу особи незалежної професійної діяльності і відповідно не матиме права на документально підтверджені витрати.
4. Остаточний розрахунок за звітний податковий рік здійснюється нотаріусом самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації (п. 178.7 ст. 178 ПК).
За правилами Податкового кодексу України термін подання декларації збільшено до 1 травня, а за підсумками 2010 року цей термін продовжено до 3 травня 2011 року.
Визначення чистого оподаткованого доходу нотаріуса
Доходи – Витрати
= Чистий оподатковуваний дохід Х Ставка податку 15% (п. 167.1 ст. 167)  ПОДАТОК
Ставка податку (ст. 167)
Вид доходу Ставка
Заробітна плата (інші заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати і винагороди), які виплачуються (надаються) платнику у зв’язку з відносинами трудового найму. 15%
Доходи, отримані на умовах цивільно-правового договору 15%
Доходи від виграшу у державну та недержавну грошову лотерею 15%
Інші доходи 15%
Грошові виграші у спортивних змаганнях (крім винагород чемпіонам України, призерам спортивних змагань міжнародного рівня, у тому числі спортсменам-інвалідам) 15%
Інвестиційний дохід, який виплачується компанією, що управляє активами інсти-туту спільного інвестування, відповідно до закону 5%
Доходи за іпотечним сертифікатом участі, іпотечним сертифікатом з фіксованою дохідністю 5%
Доходи за сертифікатом фонду операцій з нерухомістю та доходи, отримані плат-ником податку внаслідок викупу (погашення) управителем сертифікатів фонду операцій з нерухомістю в порядку, визначеному в проспекті емісії сертифікатів, у разі, якщо проспект емісії не передбачає вихід з фонду операцій з нерухомістю до закінчення строку, на який був створений такий фонд 5%
Доходи, які виплачуються фондом фінансування будівництва 5%
Доходи учасника фонду банківського управління 5%
Доходи у вигляді дивідендів 5%
Виграш чи приз (крім у державній та недержавній грошовій лотереї) на користь резидентів або нерезидентів 30%
Заробітна плата шахтарів-працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди 10%
Заробітна плата працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день та 50% і більше робочого часу на рік 10%
Заробітна плата працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань), у тому числі Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, у вугільній промисловості — за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України 10%
Дохід платників податків, який у звітному податковому місяці перевищує 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного по-даткового періоду, суми перевищення з урахуванням податку, сплаченого за став-кою визначеною абз. 1 п. 167.1 ст. 167 17%
Звертає на себе увагу умова застосування ставки податку в розмірі 17%.
Якщо податкова буде об’єктивно її застосовувати, то з урахуванням того, що ми звітуємо тільки один раз на рік, і податкова декларація у нас річна (відповідно ми не маємо місячних доходів), то до нас ставка у 17% не підлягає застосуванню.
5. За підсумками 2010 року нотаріус, як і раніше, дорівняний до звичайної фізичної особи
і відповідно встановленого порядку перевірок не має.
За Податковим кодексом це питання зазнало змін, і тепер є можливість у податкової здійснювати перевірки, але питання порядку їх здійснення потребує додаткового вивчення.
Також потрібно відзначити, що перевірки можливі будуть тільки за підсумками 2011 року, і ця мож-ливість з’явиться виключно після отримання податкових декларацій за підсумками 2011 року в 2012 році.
6. Податківці вже зараз роблять спробу констатувати, що

Володимир МАРЧЕНКО отримати повну версію статті