ПОДАТКОВА ЗАСТАВА ЗА ПОДАТКОВИМ КОДЕКСОМ УКРАЇНИ

ВІКТОРІЯ ГОЛОБОРОДЬКО,
приватний нотаріус Севастопольського міського нотаріального округу
ПОДАТКОВА ЗАСТАВА ЗА ПОДАТКОВИМ КОДЕКСОМ УКРАЇНИ
Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю на власний розсуд. Здійснення права власності може бути обмежено виключно у випадках, передбачених законом. Однією з підстав обмеження права власності є обтяження майна податковою заставою.
Податкова застава є способом забезпечення сплати платником податків грошового зобов’язання та пені, не сплачених таким платником податків у строк, визначений Податковим кодексом України (п.п. 14.1.155 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України; далі — ПК).
Відповідно до Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» податкова застава відноситься до публічних обтяжень (виникає відповідно до закону). Реєстрація податкових застав як рухомого, так і нерухомого майна (згідно з наказом Міністерства юстиції України, Державної податкової адміністрації України від 07.02.2003 р. № 9/5/59 «Про реєстрацію податкових застав нерухомого майна») здійснюється в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.
Пункт 47 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі — Інструкція) містить такі положення: «Договори про відчуження або заставу нерухомого та рухомого майна (майнових прав) посвідчуються нотаріусом після перевірки відсутності податкової застави за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна.
Договори про відчуження майна (майнових прав) платником податків, активи якого перебувають у податковій заставі, посвідчуються за умови письмової згоди відповідного податкового органу».
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцю), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Отже, укладаючи договір купівлі-продажу, продавець здійснює розпорядження майном, яке він продає, а покупець здійснює розпорядження грошима, які він сплачує за майно.
Постає питання: чи має нотаріус при посвідченні договору купівлі-продажу перевіряти наявність податкової застави в покупця за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна?
До набрання чинності ПК (1 січня 2011 року) діяв Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який містив таку норму:

Вікторія ГОЛОБОРОДЬКО отримати повну версію статті