ПОДАННЯ ЗАЯВИ ШЛЯХОМ НАДСИЛАННЯ ПОШТОЮ

ГАЛИНА ПОДГОРНА,
приватний нотаріус Краснодонського міського нотаріального округу Луганської області
ПОДАННЯ ЗАЯВИ ШЛЯХОМ НАДСИЛАННЯ ПОШТОЮ
Пунктом 5 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868 (далі — Порядок № 868) встановлено, що подання документів для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється особисто заявником або шляхом надсилання поштою з описом вкладення.
Згідно з п. 8 Порядку № 868 для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін’юст.
Відповідно до п. 11 Порядку № 868 під час подання заяви шляхом надсилання поштою справжність підпису заявника засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат», крім випадків, коли заявником виступає орган державної влади чи орган місцевого самоврядування.
Наказом Міністерства юстиції України від 17.04.2012 № 595/5 «Про впорядкування відносин, пов’язаних із державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства юстиції № 1841/5 від 14.12.2012, № 1729/5 від 19.08.2013, № 748/5 від 12.05.2014) затверджені форми заяв, які можна поділити на такі групи:
І група — заяви, які можуть передаватись поштою (через оператора поштового зв’язку чи кур’єрську службу), при цьому справжність підпису заявника на таких заявах має бути засвідчена нотаріально, що випливає зі змісту п. 5, ч. 1 п. 11, п. 18 Порядку № 868 та п. 5 і ч. 1 п. 11 Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868 (далі — Порядок надання інформації).
Це всі заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень:
щодо права власності;
щодо права власності на єдиний майновий комплекс;
щодо іншого речового права;
щодо іншого речового права на єдиний майновий комплекс;
щодо обтяження речового права;
щодо обтяження речового права на єдиний майновий комплекс;
щодо відмови від речового права;
щодо припинення прав та їх обтяжень у зв’язку зі знищенням об’єкта нерухомого майна;
а також заяви:
про відкликання заяви;
про надання інформації з Держав­ного реєстру речових прав на нерухоме майно.
ІІ група — заяви, які можуть передаватись поштою, але при цьому нотаріальне засвідчення на них справжності підпису заявника не вимагається, тому що заявником може виступати лише орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, що випливає зі змісту ч. 2 п. 11, п. 85 Порядку № 868 та ч. 2 п. 11 Порядку надання інформації:
заява про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна;
запит про надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
ІІІ група — заяви, можливість надіслання поштою для яких взагалі не передбачена (ані Порядком № 868, ані Порядком прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 № 3502/5):
про внесення змін до запису Дер­жав­ного реєстру речових прав на нерухоме майно;
про скасування;
про надання дубліката свідоцтва про право власності.
Вимоги до заповнення заяв (запитів) у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 17.04.2012 № 595/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 14.12.2012 № 1841/5), передбачають можливість заповнення заяв за допомогою загальноприйнятих технічних засобів.
Прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи, найменування юридичної особи вказуються повністю. Дати заповнюються арабськими цифрами у форматі — «день, місяць, рік».
Не допускаються у заяві підчищення, дописки, закреслення чи інші виправлення.
У блоках заяви (запиту), які містять альтернативні значення (наприклад, форма власності, тип об’єкта тощо), обирається необхідне значення, яке позначається символом .
Заява засвідчується підписом заявника з проставлянням дати її заповнення.
Для отримання заявником смс-повідомлення / електронного листа про прий­няте рішення за результатом розгляду заяви (запиту) у полі заяви (запиту) «Телефон заявника / електронна пошта» вказується номер мобільного телефону/адреса електронної пошти.

Галина Подгорна отримати повну версію статті