Повноваження пенсійного фонду україни щодо проведення перевірок самозайнятих осіб

ОЛЕНА САМОЩЕНКО,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу
Повноваження пенсійного фонду україни щодо проведення перевірок самозайнятих осіб
Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
З 01.01.2011 р. було прийнято та введено в дію ряд законів та нормативних актів, що регулюють діяльність Пенсійного фонду України (далі — Пенсійний фонд або ПФУ), права та обов’язки платників, а також повноваження ПФУ.
Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів (Указ Президента України «Про Положення про Пенсійний фонд України» від 06.04.2011 р. № 384/2011).
З прийняттям Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464-VI) були визначені окремо платники єдиного внеску та платники збору на обов’язкове державне пенсійне страхування: відповідно до ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є в тому числі особи, які забезпечують себе роботою самостійно — займаються незалежною професійною діяльністю, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.
Платники збору на обов’язкове державне пенсійне страхування визначені в ст. 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР. Згідно з п. 9 цієї статті платниками є «підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше».
Згідно зі ст. 64 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV та ст. 13 Закону 2464-VI Пенсійний фонд має право проводити планові та позапланові перевірки в порядку, передбаченому законом. Порядок проведення Пенсійним фондом України та його територіальними органами планових та позапланових перевірок платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2011 р. № 233 (далі — постанова № 233). Порядок визначає механізм проведення Пенсійним фондом та його територіальними органами планових та позапланових перевірок на підприємствах, в установах та організаціях, у фізичних осіб — підприємців.
Планова перевірка передбачається у квартальному плані, який затверджується до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому, відповідним органом Пенсійного фонду.
Періодичність проведення планових перевірок визначається з урахуванням ступеня ризику від провадження господарської діяльності суб’єктами господарювання.
Планові перевірки платників єдиного внеску з високим ступенем ризику проводяться не частіше ніж один раз на рік, із середнім — не частіше ніж один раз на два роки, з незначним — не частіше ніж один раз на п’ять років.
Про планову перевірку платник єдиного внеску інформується не пізніше ніж за десять днів до дня її проведення письмовим повідомленням.
Строк проведення планової перевірки не повинен перевищувати 15 робочих днів, а для суб’єктів малого підприємництва — п’ятьох робочих днів.
Позаплановою перевіркою є перевірка платника єдиного внеску, яка не передбачена у квартальному плані роботи органу Пенсійного фонду.
Позапланові перевірки проводяться органами Пенсійного фонду без попереднього повідомлення платника єдиного внеску за наявності однієї з таких обставин:
подання платником єдиного внеску письмової заяви про проведення перевірки за його бажанням відповідному органові Пенсійного фонду (в цьому випадку перевіряється період з дати останньої перевірки, або якщо перевірок ПФУ не було, з моменту постановки фізичної особи на облік як платника страхових внесків до дня подання заяви);
виявлення та підтвердження недостовірності інформації, зазначеної у поданих платником єдиного внеску документах обов’язкової звітності;
звернення фізичних та юридичних осіб про порушення платником єдиного внеску вимог законодавства з питань, що належать до компетенції органів ПФУ. В такому разі проводиться позапланова перевірка тільки за наявності згоди Пенсійного фонду;
неподання в установлений строк платником єдиного внеску звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню такої звітності.
Про здійснення планової або позапланової перевірки орган Пенсійного фонду видає наказ, який має містити найменування платника, щодо якого здійснюватиметься перевірка, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником або заступником керівника органу ПФУ (із зазначенням прізвища, ім’я та по батькові) і засвідчується печаткою. Направлення є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення перевірки.
Строк проведення позапланової перевірки не повинен перевищувати десяти робочих днів, а для платників єдиного внеску — суб’єктів малого підприємництва — двох робочих днів.
Пенсійний фонд для виконання покладених на нього завдань має право проводити перевірки бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов’язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою єдиного внеску, страхових внесків, та отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема, письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок, а також вилучати в установленому законодавством порядку у підприємств, установ і організацій, фізичних осіб — підприємців копії документів, що підтверджують заниження розміру заробітної плати (доходу) та інших виплат, на які нараховується єдиний внесок, страхові внески.
За результатами перевірки в разі виявлення порушень вимог законодавства складається акт за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 31.03.2011 р. № 9-1, який має містити дані про юридичну особу або фізичну особу — підприємця.
Окремим питанням є повноваження Пенсійного фонду та його територіальних органів щодо отримання інформації, необхідної для виконання Пенсійним фондом його функцій, без проведення перевірок.
Найчастіше це питання виникає при спробах Пенсійного фонду отримати від нотаріусів відомості щодо сплати покупцями збору на обов’язкове державне пенсійне страхування при посвідченні договорів купівлі-продажу нерухомого майна.
Згідно із Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 15.07.1999 р. № 967-XIV нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору, який справляється в разі купівлі-продажу нерухомого майна. Звільняються від сплати збору державні підприємства, установи та організації, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установи та організації іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями, а також громадяни, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен громадянин зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Таким чином, вимога сплати збору всіма покупцями є порушенням Конституції України. Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який було прийнято 21.12.2000 р., встановлювався перелік контролюючих органів. Згідно з пп. 2.2.1 цього Закону тільки контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов’язкових платежів). Як уже зазначалось, контролюючим органом щодо сплати платежів та зборів на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування є Пенсійний фонд (Указ Президента України «Про Положення про Пенсійний фонд України» від 06.04.2011 р. № 384/2011). Таким чином, при посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна нотаріус не є ані платником цього збору, ані особою, яка має право контролювати сплату платежів на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-2 органи Пенсійного фонду для ведення обліку сум платежів одержують документи від органів Державного казначейства України, платників, банків та інших органів відповідно до чинного законодавства України. Статтею 13 Закону № 2464-VI встановлено перелік органів та осіб, від яких Пенсійний фонд має право безоплатно отримувати відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску, а також інші відомості: органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, фізичні особи — підприємці. Цей перелік вичерпний та не підлягає розширенню.
Аналізуючи чинне законодавство України щодо повноважень Пенсійного фонду проводити планові та позапланові перевірки, можна дійти висновку, що Пенсійний фонд та його територіальні органі:
не мають права проводити планові та позапланові перевірки приватних нотаріусів щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
не мають права вимагати надання нотаріусами будь-якої інформації щодо сплати платежів на обов’язкове державне пенсійне страхування при посвідченні ними договорів-купівлі-продажу нерухомого майна.

Зразок
відповіді на повідомлення щодо проведення перевірки
правильності нарахування та сплати єдиного внеску
ХХ ____ 2011 року я отримала повідомлення про проведення у мене, приватного нотаріуса ХХХХХХХХХ, перевірки. Повідомляю, що згідно зі статтею 13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464VI Пенсійний фонд України та його територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки в порядку, передбаченому законом. Згідно з п. 6 Указу Президента України «Про Положення про Пенсійний фонд України» від 06.04.2011 р. № 384/2011 Пенсійний фонд має проводити планові, а у випадках, передбачених законом, позапланові перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб — підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов’язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою єдиного внеску, страхових внесків, та отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема, письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок. Порядок проведення Пенсійним фондом України та його територіальними органами планових та позапланових перевірок платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2011 р. № 233. Згідно з п. 1 постанови цей Порядок визначає механізм проведення Пенсійним фондом України та його територіальними органами планових та позапланових перевірок на підприємствах, в установах та організаціях, у фізичних осіб — підприємців, які відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» є платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. За результатами перевірки складається акт за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 31.03.2011 р. № 91, який передбачає внесення даних про юридичну особу або фізичну особу — підприємця.
Іншого порядку проведення перевірок діючим законодавством не встановлено.
Підпункт 14.1.226 ст. 14 Податкового кодексу України визначає приватних нотаріусів як самозайнятих осіб, які провадять незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою — підприємцем. Статтею 3 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що нотаріус не може займатися підприємницькою або адвокатською діяльністю, перебувати на державній службі або на службі в органах місцевого самоврядування, перебувати у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої, у вільний від роботи час. Відповідно приватна нотаріальна діяльність не є підприємницькою діяльністю.
Таким чином, встановлений порядок проведення та оформлення результатів перевірок платників відноситься виключно до юридичних осіб або фізичних осіб — підприємців і не може бути застосований до приватного нотаріуса, так як приватний нотаріус не є фізичною особою — суб’єктом підприємницької діяльності.
Приватний нотаріус

Зразок
відповіді на повідомлення щодо проведення перевірки дотримання
платником законодавства з питань правильності обчислення,
повноти нарахування сплати збору
на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування
з операцій купівлі-продажу нерухомого майна
ХХ ____ 2011 року я отримала повідомлення про проведення у мене, приватного нотаріуса ХХХХХХХХХ, перевірки.
Відповідно до п. 2 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України: «Збори (плата, внески), не встановлені цим Кодексом як загальнодержавні або місцеві, але встановлені законодавчими актами України як обов’язкові платежі до набрання чинності цим Кодексом, справляються за правилами, встановленими цими законодавчими актами України, до набрання чинності законом про адміністративні послуги та іншими законами, що регулюватимуть справляння відповідних зборів (плати, внесків)». Згідно з п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно. Контролюючим органом щодо сплати платежів та зборів на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування є Пенсійний фонд (Указ Президента України «Про Положення про Пенсійний фонд України» від 06.04.2011 р.№ 384/2011).
Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 212 органи Пенсійного фонду для ведення обліку сум платежів одержують документи від органів Державного казначейства України, платників, банків та інших органів відповідно до чинного законодавства України. Статтею 13 Закону № 2464VI встановлено перелік органів та осіб, від яких Пенсійний фонд має право безоплатно отримувати відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску, а також інші відомості, необхідні для виконання Пенсійним фондом контролюючих функцій: органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання; фізичні особи — підприємці. Цей перелік вичерпний та не підлягає розширенню.
Крім того, статтею 8 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що довідки про вчинені нотаріальні дії та інші документи надаються нотаріусом протягом десяти робочих днів на обґрунтовану письмову вимогу суду, прокуратури, органів дізнання і досудового слідства у зв’язку з цивільними, господарськими, адміністративними або кримінальними справами, справами про адміністративні правопорушення, що знаходяться в провадженні цих органів, з обов’язковим зазначенням номера справи та прикладенням гербової печатки відповідного органу. Довідки про суму нотаріально посвідчених договорів, які необхідні виключно для встановлення додержання законодавства з питань оподаткування, надаються нотаріусом протягом 10 робочих днів на обґрунтовану письмову вимогу органів державної податкової служби. Перелік осіб, які мають право на отримання інформації щодо вчинених нотаріальних дій та підстави для надання такої інформації є вичерпними та не підлягають розширеному тлумаченню. Як вбачається зі змісту цієї статті, органи Пенсійного фонду України не належать до осіб, на письмову вимогу яких нотаріусом мають надаватися довідки про вчинені нотаріальні дії, документи, а також інша інформація, пов’язана із вчиненими нотаріальними діями. Крім того, стаття 5 Закону України «Про нотаріат» встановлює обов’язок нотаріуса зберігати в таємниці відомості, одержані ним у зв’язку із вчиненням нотаріальних дій.
Стаття 81 вказаного закону обумовлює, що будьяке втручання в діяльність нотаріуса, зокрема з метою перешкоджання виконанню ним своїх обов’язків або спонукання до вчинення ним неправомірних дій, у тому числі вимагання від нього, його стажиста, інших працівників, які знаходяться у трудових відносинах з нотаріусом, відомостей, що становлять нотаріальну таємницю, забороняється і тягне за собою відповідальність відповідно до законодавства. Нотаріуси зобов’язані здійснювати свої професійні обов’язки відповідно до цього закону і принесеної присяги.
Тому, з урахуванням викладеного, з метою недопущення порушення конституційних прав громадян та порушення названих вимог Закону України «Про нотаріат», надати інформацію щодо посвідчених договорів купівліпродажу нерухомого майна та копій платіжних доручень про сплату покупцями збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівліпродажу нерухомого майна або надати доступ до нотаріальних документів працівникам Пенсійного фонду не вбачається можливим.
Приватний нотаріус

Олена Самощенко отримати повну версію статті