ПИТАННЯ ДОСТОВІРНОСТІ ОБІГУ ЗАСТАВНОЇ

АЛЬОНА ТАБАЛА,
директор департаменту Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, місто Київ
ПИТАННЯ ДОСТОВІРНОСТІ ОБІГУ ЗАСТАВНОЇ
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про іпотеку» посилання на видачу заставної та її реквізит є обов’язковим при складанні іпотекодержателем повідомлення. Інструкцією про порядок заповнення повідомлень та ведення Державного реєстру іпотек (далі — Реєстр) визначено, що повідомлення є документом, на підставі якого вносяться записи, зміни або додаткові відомості до Реєстру.
Безпосередньо істотними умовами іпотечного договору передбачається обов’язковість посилання на видачу заставної або її відсутність. При цьому забороняється вносити зміни або доповнення до іпотечного договору, договору, яким обумовлене основне зобов’язання. Тобто у разі виникнення питань необхідності внесення змін до вищезазначених документів має бути проведена процедура анулювання раніше виданої заставної з одночасною видачею нової заставної. Згідно зі ст. 20 Закону України «Про іпотеку» процедура анулювання та видачі нової заставної здійснюється за згодою між іпотекодавцем та власником заставної.
Одним з обов’язкових реквізитів заставної є відмітка про реєстраційний номер, дату та місце державної реєстрації обтяження нерухомого майна іпотекою.
Відповідно до абз. 5 п. 2 Тимчасового порядку державної реєстрації іпотек, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 р. № 410 (далі — Тимчасовий порядок), реєстраторами Реєстру є державні нотаріальні контори, приватні нотаріуси, які згідно з договорами, укладеними з адміністратором Реєстру, здійснюють державну реєстрацію іпотек, відомостей про обтяження чи зміну умов обтяження нерухомого майна іпотекою, відступлення прав за іпотечним договором, а також, передачу, анулювання, видачу дубліката заставної та видачу нової заставної на підставі повідомлення іпотекодержателя або уповноваженої ним особи чи рішення суду, приймають запити, видають завірені витяги з Реєстру тощо.
У процесі здійснення повноважень з контролю за обігом цінних паперів Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі — Комісія) використовує інформацію щодо позабіржових операцій купівлі-продажу заставних торговцями цінними паперами та регулярної інформації, яка розкривається емітентами. Так, обсяг виконаних договорів купівлі-продажу заставних протягом трьох кварталів минулого року склав більше ніж 440 млн грн.
Вибірковий моніторинг емітентів виявив у деяких випадках відсутність інформації стосовно заставних. При цьому обіг заставних

Олена Табала отримати повну версію статті