ПЕРСПЕКТИВИ РОЗШИРЕННЯ ПОВНОВАЖЕНЬ НОТАРІУСІВ. СУЧАСНІ ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ НА СЛУЖБУ СУСПІЛЬСТВУ: ЕЛЕКТРОННИЙ АПОСТИЛЬ

ДМИТРО ЖУРАВЛЬОВ,
доктор юридичних наук, доцент
ПЕРСПЕКТИВИ РОЗШИРЕННЯ ПОВНОВАЖЕНЬ НОТАРІУСІВ. СУЧАСНІ ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ НА СЛУЖБУ СУСПІЛЬСТВУ: ЕЛЕКТРОННИЙ АПОСТИЛЬ
Інтенсивний розвиток науково-технічного прогресу, направлений на прискорення економічних процесів у суспільстві, призвів до широкого використання електронних засобів зв’язку та інформаційно-комунікаційних технологій (далі — ІКТ), за допомогою яких сьогодні активно відбувається оперативне поширення інформації в різних сферах правовідносин та здійснюється електронний документообіг. У зв’язку з веденням господарської діяльності за допомогою інтернету та електронного документообігу особливо гостро постає питання про необхідність створення єдиної ефективної системи безпеки нотаріально завірених та позначених апостилем офіційних документів.
Як свідчить статистика, більша частина обігу інформації і документів сьогодні здійснюється саме в електронному вигляді. Використання електронного цифрового підпису (далі — ЕЦП) і електронного документообігу сприяє зростанню економічних процесів, поширює інформаційно-комунікаційні технології на всі сфери суспільного життя та дозволяє заощаджувати.
Міжнародний досвід свідчить про необхідність впровадження електронних та інформаційних технологій в нотаріальний процес України та тісно з ним пов’язаний процес надання адміністративних послуг щодо апостилювання офіційних документів (зокрема, використання електронного підпису як невід’ємного елемента електронного документа).

Так, нотаріус при наданні юридичної вірогідності документам, які викладені на папері, використовує різноманітні бази даних (реєстри), при формуванні витягів з них використовує та скріплює їх ЕЦП, який за юридичною силою рівнозначний власноручному підпису. Згадані правила визначені у ст. 3 Закону України «Про електронний цифровий підпис». Разом з тим і Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг» підкреслює необхідність наявності ЕЦП в електронному документі для визнання його дійсності.

Дмитро ЖУРАВЛЬОВ отримати повну версію статті