ПЕРЕДАЧА ЗАЯВИ. НЮАНСИ ВЧИНЕННЯ

ОЛЕНА ЧУЄВА,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу при Міністерстві юстиції України
ПЕРЕДАЧА ЗАЯВИ. НЮАНСИ ВЧИНЕННЯ
Серед загального переліку нотаріальних дій, що можуть учинятися нотаріусами України, ст. 34 Закону України «Про нотаріат» називає передачу заяв фізичних та юридичних осіб іншим фізичним та юридичним особам. Більш детальну регламентацію порядок учинення цієї нотаріальної дії одержав у ст. 84 цього ж закону. Також при вчиненні такої нотаріальної дії нотаріуси України повинні керуватися гл. 20 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.
Ця нотаріальна дія не є нововведенням оновленого українського законодавства, вона вчинялася нотаріусами і за радянських часів. До ведення нотаріальних органів належать функції, метою яких є забезпечення доказів на випадок спору у суді та необхідності підтвердження деяких фактів. Цій меті і служить передача заяви. Указані заяви приймаються для передачі громадянам, підприємствам, установам та організаціям за умови, що в них не міститься нічого протиправного або аморального. Іншими словами, вони не повинні суперечити закону та містити відомості, що порочать честь і гідність людини.
Найчастіше такі нотаріальні дії вчиняються для забезпечення доказу повідомлення співвласників про майбутній продаж частки спільного майна з метою реалізації ними права привілеєвої купівлі.
Можливі випадки передачі заяви довірителя повіреному про скасування довіреності або заяви наймодавця наймачеві про припинення дії договору найму нерухомості та звільнення об’єкта. Трапляються випадки передачі претензій кредиторів про вчинення тих чи інших дій боржником. Також можлива передача заяв учасникам господарських товариств про
скликання загальних зборів і визначення порядку денного. Передача заяви третій особі також може бути спричинена необхідністю попередити або повідомити про щось, внести будь-яку пропозицію тощо.
Передача заяви через нотаріуса практично унеможливлює оспорювання певної дії на тій підставі, що заінтересованим особам не було доведено той чи інший факт та намір заявника.
За фактом передачі заяви нотаріус видає відповідне свідоцтво, і це свідоцтво стає доказом передачі заяви певного змісту. При цьому особа, якій передано таку заяву, не може посилатися на те, що їй не було відомо про наміри заявника, і оспорювати цей факт.
Указані заяви надаються нотаріусу не менше, ніж у двох примірниках

Олена Чуєва отримати повну версію статті