ПЕРЕВАЖНЕ ПРАВО КУПІВЛІ ЧАСТКИ У СТАТУТНОМУ КАПІТАЛІ ТОВАРИСТВА

ВАСИЛЬ КРАТ,
кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри цивільного права № 1 Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого
ПЕРЕВАЖНЕ ПРАВО КУПІВЛІ ЧАСТКИ У СТАТУТНОМУ КАПІТАЛІ ТОВАРИСТВА
Істотна зміна основних засад правового регулювання призводить до виникнення нових та трансформації існуючих цивільно-правових інститутів. Саме таким правовим утворенням є феномен переважних прав. У першу чергу вони асоціюються з переважним правом купівлі частки у праві спільної часткової власності, хоча й мають ширшу сферу застосування у різноманітних правовідносинах. До їх різновидів належить і переважне право учасника товариства з обмеженою відповідальністю купівлі частки (її частини) у статутному капіталі (абз. 2 ч. 2 ст. 147 Цивільного кодексу України , ч. 3 ст. 53 Закону України «Про господарські товариства»).
Переважне право купівлі частки (її частини) в статутному капіталі ТОВ подібне до переважних прав, що існують у речових та зобов’язальних правовідносинах. Разом з тим в ньому наявні особливості, які варто проаналізувати крізь призму проблематики виникнення, здійснення та захисту переважного права учасника ТОВ.
І. ВИНИКНЕННЯ ПЕРЕВАЖНОГО ПРАВА
Переважне право купівлі частки у статутному капіталі ТОВ характеризується особливістю виникнення, оскільки воно може виникнути лише за умови, що статутом не передбачено заборони відчуження частки третім особам. Такий висновок зумовлений положеннями абз. 1 ч. 2 ст. 147 ЦК, в якому встановлено, що відчуження учасником ТОВ своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства.
Переважне право виникає разом із суб’єктивним правом учасника ТОВ на частку у статутному капіталі та перебуває в пасивному стані до отримання повідомлення про намір продати частку іншим учасникам ТОВ. Тобто остаточно виникнення переважного права купівлі частки у статутному капіталі ТОВ пов’язується з волею суб’єкта припинити своє право на частку.
Останнім юридичним фактом, від якого залежить виникнення переважного права учасника ТОВ, є повідомлення про намір продати частку (далі — повідомлення). Основним питанням, яке виникає при аналізі сутності цього повідомлення, є те, чи можливо його вважати офертою, тобто пропозицією укласти договір (ст. 641 ЦК). Причому це питання не суто теоретичне , оскільки впливає на «вибір» тих норм цивільного законодавства, що підлягають застосуванню. При цьому необхідно враховувати, що:

Василь КРАТ отримати повну версію статті