ПЕНСІЙНИЙ ВІК «ПО¬НОВОМУ» В АСПЕКТІ ВИЗНАЧЕННЯ «НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ» ПІД ЧАС ОФОРМЛЕННЯ СПАДЩИНИ

ВІКТОРІЯ ГОЛОБОРОДЬКО,
приватний нотаріус Севастопольського міського нотаріального округу
ПЕНСІЙНИЙ ВІК «ПО¬НОВОМУ» В АСПЕКТІ ВИЗНАЧЕННЯ «НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ» ПІД ЧАС ОФОРМЛЕННЯ СПАДЩИНИ
Однією з основних реформ в країні, обумовлених відносинами з МВФ, є пенсійна реформа. В її рамках 08.07.2011 р. було прийнято Закон України № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі — Закон № 3668-VІ).
Цей Закон містить норми, що стосуються: нарахування страхового стажу, визначення заробітку (для визначення розміру пенсії), порядку перерахунку пенсії, порядку виплати пенсії, підходу до «спеціальних» пенсій.
Та найбільшого резонансу в суспільстві набули норми Закону № 3668-VІ щодо підвищення пенсійного віку, про що і йтиметься далі.
Під час підготовки і обговорення законо¬проекту наводились аргументи як за, так і проти. Та Верховна Рада України вже прийняла рішення, і тепер треба керуватися нормами Закону № 3668-VІ. Тож розглянемо основні моменти, з якими можуть стикатися нотаріуси у своїй професійній діяльності.
Пенсія за віком — це головний вид матеріального забезпечення непрацездатних громадян, при досягненні ними певного віку і наявності страхового стажу.
Пенсійний вік — це вік особи, з якого вона має право отримувати пенсію за віком на загальних підставах. Категорія «пенсійний вік» має важливе значення, адже, крім сфери безпосереднього застосування (призначення та виплата пенсій), до неї прив’язується визначення працездатності особи.
Найчастіше нотаріуси стикаються з поняттям «непрацездатність» під час оформлення спадщини. Потрібно зазначити, що в цьому аспекті визначення статусу непрацездатності особи має певні особливості, а іноді і труднощі . Досягнення пенсійного віку є беззаперечною підставою набуття особою статусу непрацездатної.
Так, ст. 1 Закону України «Про загально¬обов’язкове державне пенсійне страхування» встановлює, що непрацездатні громадяни — це особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку або визнані інвалідами, у тому числі діти-інваліди, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до цього Закону.
Відповідно до Закону № 3668-VІ ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює пенсійний вік, викладено в новій редакції: «Стаття 26. Умови призначення пенсії за віком
1. Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

Вікторія ГОЛОБОРОДЬКО отримати повну версію статті