ОЦІНКА МАЙНА ПРИ ЗАСТАВІ У СВІТЛІ ОСТАННІХ ЗМІН В ЗАКОНОДАВСТВІ
ГАННА БОКАНЬ,
приватний нотаріус Севастопольського міського нотаріального округу
ОЦІНКА МАЙНА ПРИ ЗАСТАВІ У СВІТЛІ ОСТАННІХ ЗМІН В ЗАКОНОДАВСТВІ
Зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 15.05.2013 № 888/5, які набрали чинності 04.06.2013, доповнили цей Порядок підпунктом 1.20 глави 2 розділу ІІ:
«1.20. Вчинення нотаріальної дії за участю фізичної особи, предметом якої є об’єкт нерухомого та рухомого майна, здійснюється нотаріусом за наявності оціночної вартості такого майна, проведеної в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2013 року № 231 «Деякі питання проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства».
При посвідченні договорів відчуження нерухомого майна все зрозуміло: потрібна оціночна вартість майна, проведена в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2013 № 231. Посвідчення договорів відчуження транспортних засобів теж доволі чітко прописано у ст. 173 Податкового кодексу України (далі — ПК України):
«Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно з законом (за вибором платника податку). Середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначається щокварталу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (для кожної марки, моделі таких транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу, на підставі аналізу фактичних цін продажу відповідних транспортних засобів), і оприлюднюється на офіційному веб-сайті цього органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом. <…>
При продажу (обміні) легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів відповідні договори посвідчуються нотаріусом за наявності документа про сплату до бюджету продавцем (сторонами договору міни) податку, обчисленого виходячи із зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості таких транспортних засобів;» або «Якщо при продажу (обміні) легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів проводиться їх оцінка відповідно до закону, нотаріус посвідчує відповідні договори за наявності документа про сплату до бюджету продавцем (сторонами договору міни) податку, обчисленого виходячи з такої оціночної вартості таких транспортних засобів, та документа про оцінку транспортних засобів».
Таким чином, при відчуженні автомобіля використовується або оцінка, проведена в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2013 № 231, або використовується середньоринкова вартість, оприлюднена на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Але глава 2 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України носить назву «Посвідчення правочинів про відчуження та заставу майна». Отже, постає питання: чи потрібна оціночна вартість при заставі майна?
Стаття 12 Закону України «Про заставу» визначає зміст договору застави: «У договорі застави визначаються суть, розмір та строк виконання зобов’язання, забезпеченого заставою, опис предмета застави, а також інші умови, відносно яких за заявою однієї із сторін повинна бути досягнута угода. Опис предмета застави в договорі застави може бути поданий у загальній формі (вказівка на вид заставленого майна тощо). При укладанні договору застави за згодою сторін або на вимогу однієї із сторін може бути проведена аудиторська перевірка достовірності та повноти балансу або фінансового стану відповідної сторони договору застави та оцінка предмета застави відповідно до законодавства».
Тобто зі змісту Закону України «Про заставу» випливає, що
Увага
XЗавантажити статтю можуть тільки зареєстровані користувачі!