ОХОРОНА СПАДКОВОГО МАЙНА

ІРИНА СВЯТЕЦЬКА,
приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу
ОХОРОНА СПАДКОВОГО МАЙНА
Правове регулювання та практичне здійснення охорони спадкового майна належить до найбільш складних питань у нотаріальній діяльності.
На сьогодні це питання регулюється ст. 1283 Цивільного кодексу України, ст. 61 Закону України «Про нотаріат» та розділом 20 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 р. № 20/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.03.2004 р. за № 283/8882.
З моменту відкриття спадщини до прийняття її спадкоємцями вона знаходиться в невизначеному стані, так як не має власника. Разом з тим, може виникнути необхідність охорони майна, утримання, догляду, вчинення інших фактичних чи юридичних дій для підтримання його в належному стані. Крім того, вжиття заходів щодо охорони спадкового майна передбачає охоронні дії, спрямовані на попередження розкрадання майна сторонніми особами, приховування майна з метою зменшення податку з доходів фізичних осіб при отриманні спадщини або з метою нанесення кредиторові шкоди, юридичного закріплення або упорядкування майнових прав та обов’язків спадкодавця; організацію охоронних заходів відносно спадкового майна, що знаходиться не за місцем відкриття спадщини, та інше.
Основною метою заходів щодо охорони спадкового майна є збереження майна, а не збільшення його вартості або управління ним.
Перешкодою для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна є і моральний аспект, так як інколи нагадування про матеріальні інтереси спадкоємців або інших зацікавлених осіб розцінюється родичами померлого як зневага до почуття скорботи.
До заходів щодо охорони спадкового майна відносяться будь-які заходи, що направлені на збереження цього майна в належному стані. Це не тільки складання опису спадкового майна, оцінка спадщини, повідомлення компетентних органів про наявність у складі спадщини майна з особливим правовим статусом, зберігання цього майна, а також виклик усіх осіб, що будуть залучені до спадкування.
Охорона спадкового майна здійснюється в інтересах спадкоємців, відказоодержувачів та кредиторів спадкодавця з метою збереження його до прийняття спадщини спадкоємцями. Охорона спадкового майна триває до закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини (ст. 1283 Цивільного кодексу України; далі — ЦК України).
Слід звернути увагу на те, що заходи щодо охорони спадкового майна можуть вживатися:
нотаріусами за місцем відкриття спадщини;
нотаріусами за місцезнаходженням цього майна з наступним повідомленням про вжиті заходи нотаріуса за місцем відкриття спадщини;
відповідними органами місцевого самоврядування в населених пунктах, де нотаріуса немає;
виконавцем заповіту, коли спадкування здійснюється за заповітом або одночасно і за законом, і за заповітом;
посадовими особами консульських установ України.
Заходи щодо охорони спадкового майна вживаються нотаріусом за місцем відкриття спадщини:

ІРИНА СВЯТЕЦЬКА отримати повну версію статті