ОХОРОНА НОТАРІУСОМ ЦИВІЛЬНИХ ПРАВ ТА ІНТЕРЕСІВ ШЛЯХОМ ПОСВІДЧЕННЯ ЮРИДИЧНИХ ФАКТІВ

ЮЛІЯ ЖЕЛІХОВСЬКА,
магістр права, приватний нотаріус Хмельницького районного нотаріального округу
ОХОРОНА НОТАРІУСОМ ЦИВІЛЬНИХ ПРАВ ТА ІНТЕРЕСІВ ШЛЯХОМ ПОСВІДЧЕННЯ ЮРИДИЧНИХ ФАКТІВ
Одним із основних способів нотаріальної охорони прав та інтересів учасників цивільних відносин є посвідчення нотаріусом юридичних фактів. Як відомо, юридичний факт за своєю правовою природою є підставою виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин. За загальним правилом під поняттям юридичного факту розуміють конкретні життєві обставини, з якими норми цивільного законодавства пов’язують настання правових наслідків. Тому юридичні факти виступають як проміжна ланка між правовою нормою і цивільними правовідносинами. З огляду на це, юридичні факти характеризуються такими ознаками:
1) знаходять свій вияв у зовнішніх обставинах або подіях матеріального світу і пов’язані з їх наявністю або відсутністю;
2) прямо або опосередковано передбачені нормами права;
3) викликають передбачені законом юридичні наслідки.
Юридичні факти чисельні й багатогранні, тому і класифікуються за різними ознаками: вольовою, юридичними наслідками, складом, тривалістю дії. Юридичними фактами можуть бути різні життєві обставини, що належать як до сфери природи (народження і смерть особи, перебіг часу), так і до соціальної сфери життя (дії та вчинки людей, адміністративні акти, рішення суду). Без юридичних фактів не встановлюються, не змінюються і не припиняються жодні цивільні правовідносини.
Однак значення юридичного факту в цивільному праві не вичерпується тим, що він є підставою виникнення, зміни і припинення правовідносин. Такі юридичні факти, як народження, досягнення повноліття, визнання громадянина недієздатним тягнуть за собою виникнення або припинення правоздатності та дієздатності.
Нотаріат як охоронний інститут своєю діяльністю покликаний сприяти досягненню завдань правосуддя, запобігати при цьому виникненню судових спорів шляхом попередження порушення цивільних прав та інтересів фізичних і юридичних осіб, забезпечувати їх належне здійснення.
На практиці органи нотаріату є найбільш доступними охоронцями прав та законних інтересів, здатні юридично закріплювати майнові права учасників безспірних правових відносин. Обов’язок держави зводиться не лише до відновлення чи визнання порушеного або оскарженого права, але й до недопущення порушення та оспорювання останнього.
Нотаріальна діяльність має превентивний характер [1, с. 33–34], охороняючи права і законні інтереси від можливих порушень у майбутньому, надаючи нотаріальним документам безспірний характер. В основу характеристики нотаріату як інституту держави та як інституту превентивного правосуддя покладене розуміння нотаріату як особливого органу, покликаного не здійснювати функції правосуддя, а лише сприяти досягненню завдань правосуддя і запобігати виникненню судових спорів за допомогою попередження порушення цивільних прав та інтересів, забезпечення їх належної реалізації.
Нотаріат поряд з іншими інститутами держави забезпечує здійснення конституційного права громадян на юридичну (правову) допомогу, при цьому предмет його діяльності обмежується рамками безспірної цивільної юрисдикції. З огляду на це, нотаріальна діяльність спрямована на надання офіційної сили, вірогідності юридичним правам, фактам і документам. Особливістю нотаріальної форми охорони є те, що вона, як правило, спрямована не на безпосередній захист, а на охорону, попередження порушення прав, і тому предмет її діяльності специфічний — безспірні права, тобто безперечні обставини, про які сторони в цивільному процесі не сперечаються.
Необхідність встановлення безспірного юридичного факту стосується цивільних прав та інтересів не лише самої фізичної особи, а й осіб, з якими вона перебуває у правових відносинах. Їх встановлення тягне певні юридичні наслідки і сприяє виникненню, припиненню чи продовженню здійснення суб’єктивних прав та обов’язків громадян [2, с. 300].
Згідно із законодавством України на прохання фізичних та юридичних осіб нотаріус посвідчує такі безспірні юридичні факти.

ЮЛІЯ ЖЕЛІХОВСЬКА отримати повну версію статті