ОФІС У БАГАТОКВАРТИРНОМУ БУДИНКУ ТА ЗЕМЕЛЬНИЙ ПОДАТОК

ГАННА БОКАНЬ,
приватний нотаріус Севастопольського міського нотаріального округу
ОФІС У БАГАТОКВАРТИРНОМУ БУДИНКУ ТА ЗЕМЕЛЬНИЙ ПОДАТОК
На початку 2012 року податкові інспектори часто відвідували офісні приміщення або розсилали листи з проханням надати деякі документи та сплатити податок на земельну ділянку, на якій знаходиться багатоквартирний будинок, в якому розташований офіс нотаріуса. Нотаріуси — це категорія людей дуже порядних, які суворо дотримуються законів і вимог чинного законодавства. Багатьох турбує питання: чи повинні нотаріуси сплачувати відповідно до норм чинного податкового законодавства податок на земельну ділянку? Спробуємо проаналізувати цю ситуацію.
Плата за землю передбачена розділом ХІІІ Податкового кодексу України. Згідно з цим розділом платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об’єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, відповідно до ст. 42 Земельного кодексу України (далі — ЗК України) надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. У разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об’єднанню власників. Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками. Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.
Таким чином, ЗК України не передбачає можливості стати власником чи користувачем земельної ділянки власнику офісу, який знаходиться в багатоповерховому будинку. І це цілком зрозуміло, тому що надання власнику офісного приміщення у власність або користування земельною ділянкою, яка прилягає до офісу, порушувало б права інших власників приміщень та квартир у цьому будинку.

ГАННА БОКАНЬ отримати повну версію статті