ОФОРМЛЕННЯ ПРАВА НА СПАДЩИНУ (пам’ятка)

Валентина ЖУРАВСЬКА,
державний нотаріус, завідувач Броварської міської державної нотаріальної контори Київської області, член методичної ради з питань нотаріату при Головному управлінні юстиції у Київській області
ОФОРМЛЕННЯ ПРАВА НА СПАДЩИНУ
(пам’ятка)
Правові відносини у сфері спадкування в Україні регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України (далі — ЦК України), Сімейним кодексом України (далі — СК України), Законом України «Про нотаріат»; Законом України «Про міжнародне приватне право»; Інструкцією про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України вiд 03.03.2004 р. № 20/5 та іншими підзаконними нормативними актами.
Шоста Книга ЦК України повністю присвячена оформленню спадкових прав.
Спадкуванням є перехід прав та обов’язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
При оформленні спадщини нотаріус повинен перевірити ряд фактів та вжити певних заходів для оформлення спадкових прав.
Дії нотаріуса при оформленні спадкових прав можна виписати у певний алгоритм:
І. Установлення часу та місця відкриття спадщини.
ІІ. Визначення підстав закликання до спадкування.
1) Спадкування за заповітом.
2) Спадкування за законом.
3) Відмова від прийняття спадщини.
ІІІ. Перевірка складу спадкового майна.
IV. Провадження у спадковій справі.
V. Видача свідоцтва про право на спадщину.
Примірний перелік документів, необхідних для оформлення спадщини
1. Свідоцтво про смерть спадкодавця (+ його копія).
2. Довідка від відповідної житлово-комунальної організації (якщо спадкодавець на момент смерті проживав у квартирі чи гуртожитку) або будинкова книга (якщо спадкодавець проживав у будинку) з відміткою про реєстрацію спадкодавця за певною адресою.
3. Паспорти спадкоємців (+ копії).
4. Ідентифікаційні номери спадкоємців (+ копії).
5. Документи, що підтверджують родинні стосунки:
а) для другого з подружжя, який пережив першого з подружжя, — свідоцтво про шлюб (+ фотокопія);
б) для дітей — свідоцтва про народження (+ фотокопія).
Якщо діти спадкодавця змінили прізвище — документ, що підтверджує зміну (Наприклад, якщо донька померлого вийшла заміж і змінила прізвище — свідоцтво про шлюб).
Якщо документ, що підтверджує родинні стосунки, відсутній, то цей факт можливо встановити лише в судовому порядку і потрібно надати нотаріусові відповідне рішення суду.
6. За наявності заповіту — заповіт, який у подальшому залишається у справах нотаріуса.
7. Документи, що підтверджують право власності на майно померлого:
• правовстановлювальні документи на квартиру чи будинок (Наприклад, свідоцтво про право власності, договір дарування та інше);
• державні акти на земельні ділянки;
• ощадні книжки чи договори з банківськими установами;
• сертифікати цінних паперів;
• свідоцтва про реєстрацію авто- і мототранспортних засобів.
І. Установлення часу та місця відкриття спадщини
Установлення часу та місця відкриття спадщини має дуже важливе значення для вирішення певних процедурних питань. По-перше, за місцем відкриття спадщини з’ясовується, до якого нотаріуса слід звертатися спадкоємцям для відкриття спадкової справи. По-друге, за місцем відкриття спадщини вживаються заходи для охорони спадкового майна та управління ним; по-третє, пред’являються вимоги кредиторів. Саме на день відкриття спадщини визначається склад спадкової маси, строки прийняття або відмови від спадщини.
Часом відкриття спадщини є день смерті громадянина, а при оголошенні його померлим — день набрання законної сили рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Факт смерті спадкодавця встановлюється нотаріусом за свідоцтвом органу РАЦС про смерть спадкодавця. У разі неможливості пред’явлення спадкоємцями свідоцтва про смерть спадкодавця, нотаріус має право витребувати від органу РАЦС копію актового запису про смерть спадкодавця та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть. Якщо у свідоцтві про смерть не зазначено дату смерті повністю, а лише місяць та рік смерті чи тільки рік, часом відкриття спадщини слід уважати останній день зазначеного місяця або 31 грудня зазначеного року.
Нотаріус повинен дуже уважно оглянути та проаналізувати свідоцтво про смерть і обов’язково звернути увагу, якщо між датою смерті та датою видачі свідоцтва є значний розрив у часі. Можливо, свідоцтво про смерть було видано на підставі рішення суду про оголошення особи померлою. У такому випадку згідно з ч. 2 ст. 47 ЦК України нотаріус повинен накласти заборону на відчуження успадкованого майна на п’ять років.
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за нормами статей 29, 1221 ЦК України. Якщо спадкодавець мав декілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця (п. 3 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р. № 7).
Саме правильне визначення місця відкриття спадщини допоможе нотаріусові визначити коло спадкоємців, які автоматично прийняли спадщину. До них відносяться спадкоємці, які постійно проживали із спадкодавцем на час відкриття спадщини і впродовж шести місяців з моменту смерті спадкодавця не подали заяву про відмову від неї.
На підтвердження цього факту спадкоємцями можуть надаватися: довідка відповідної житлово експлуатаційної контори; правління житлово-будівельного кооперативу; сільської ради (якщо спадкодавець проживав у сільській місцевості); будинкова книга з записом про реєстрацію спадкодавця за певною адресою.
Зразок довідки
Вихідний
Штамп
ДОВІДКА
Видана _________________________________________________________________ в тому, що померлий
(прізвище, ім’я, по батькові кому)
___________________________________________________________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові)
був зареєстрований та проживав станом на __________________ за адресою: ________________________
(дата смерті)
місто _________ _____________ області по вул. _________________________________, буд.___, кв.______,
(назва вулиці)
разом з:
1. _____________________________________________________________________________________.
(прізвище, ім’я та по батькові (родинний стан по відношенню до померлого)
2. ______________________________________________________________________________________.
(прізвище, ім’я та по батькові (родинний стан по відношенню до померлого)
Печатка
Найменування посади Підпис ПІБ

Свідоцтво про смерть не є документом, на підставі якого встановлюється місце відкриття спадщини.
Місцем відкриття спадщини осіб, померлих в установах виконання покарань, визнається останнє місце проживання до арешту.
Місцем відкриття спадщини осіб, які перебували в будинках-інтернатах, будинках престарілих, уважається місце знаходження відповідного закладу.
У разі якщо місце проживання спадкодавця невідоме, спадкова справа відкривається за місцем знаходження нерухомого майна. Якщо нерухоме майно було відсутнє у спадкодавця, місцем відкриття спадщини вважається місце знаходження основної частини рухомого майна.
Якщо спадкодавець, якому належало майно на території України, мав останнє місце проживання на території іншої держави, місце відкриття спадщини визначається на підставі Закону України «Про міжнародне приватне право» вiд 23.06.2005 р. № 2709-IV. У цьому випадку спадкові правовідносини будуть регулюватися правом тієї держави, в якій спадкодавець мав останнє місце проживання.
Спадкування нерухомого майна регулюється правом тієї держави, на території якої знаходиться нерухоме майно.
Якщо визначити місце відкриття спадщини неможливо, місце проживання спадкодавця встановлюється судом. У такому випадку нотаріус вимагає від спадкоємців копію рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення місця проживання спадкодавця.
ІІ. Підстави спадкування
У чинному ЦК України закріплено дві підстави спадкування:
– спадкування за заповітом;
– спадкування за законом.
У ЦК УРСР 1963 року вони були зазначені у зворотному порядку. Логіка законодавця зрозуміла. Законодавство України поступово удосконалюється, і, таким чином, проявляється турбота про волю спадкодавця, що розпорядився своєю власністю.
1) Порядок спадкування за заповітом.

Валентина ЖУРАВСЬКА отримати повну версію статті