ОФОРМЛЕННЯ ЗАМІЩЕННЯ ПРИВАТНОГО НОТАРІУСА

ГАННА ОЖЕГОВА,
юридичний радник науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса»
ОФОРМЛЕННЯ ЗАМІЩЕННЯ ПРИВАТНОГО НОТАРІУСА
Praemonitus praemunitus
(з лат.: попереджений — означає озброєний)
У практиці кожного приватного нотаріуса може виникнути життєва ситуація, коли йому необхідно буде зупинити нотаріальну діяльність на тривалий строк. Причин тому може бути багато: хвороба, вагітність, декретна відпустка тощо. Іноді виходом з подібної ситуації може стати заміщення приватного нотаріуса. Метою цієї статті є узагальнення практичних питань при заміщенні приватного нотаріуса, акцентування на проблемних моментах та надання корисних порад і зразків необхідних документів.
Заміщення приватного нотаріуса регулюється Законом України «Про нотаріат» та Положенням про порядок реєстрації приватної нотаріальної діяльності та заміщення приватного нотаріуса, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 22.03.2011 № 871/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.03.2011 за № 388/19126.
Згідно зі ст. 29 Закону України «Про нотаріат» заміщення приватного нотаріуса можливе у разі зупинення його нотаріальної діяльності в порядку, визначеному цим Законом. Таким чином, договір про заміщення приватного нотаріуса укладається в порядку та у межах строків, визначених статтями 29-1, 29-2 Закону України «Про нотаріат».
Розглянемо поетапно такі питання оформлення заміщення приватного нотаріуса:
• договір про заміщення приватного нотаріуса;
• акт приймання-передавання документів нотаріального діловодства приватного нотаріуса під час його заміщення;
• спеціальні бланки нотаріальних документів;
• видання наказу про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса відпо-відним головним управлінням юстиції;
• інформація для відвідувачів приватного нотаріуса, якого заміщують;
• вчинення нотаріальних дій під час заміщення приватного нотаріуса;
• повернення до здійснення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, якого заміщували.
Договір про заміщення приватного нотаріуса
Перша проблема, з якою може зіткнутися приватний нотаріус, що має намір оформити заміщення, — це пошук іншого приватного нотаріуса, з яким необхідно буде укласти договір про заміщення.
Чинним законодавством України «Про нота-ріат» не встановлено особливих вимог до нота-ріуса, який заміщує. Крім того, з ч. 3 ст. 13-1 Закону України «Про нотаріат» випливає, що нотаріусом, який заміщує, може бути нотаріус в тому числі з іншого нотаріального округу. Згідно з п. 3.2 Положення про порядок реєстрації приватної нотаріальної діяльності та заміщення приватного нотаріуса одночасне заміщення більш як одного приватного нотаріуса не допускається.
Згідно з ч. 5 ст. 29-2 Закону України «Про нотаріат» укладення договору про заміщення є обов’язковим, коли нотаріальна діяльність зупиняється на строк більше одного місяця, якщо строк зупинення менше одного місяця — приватний нотаріус лише має право укласти такий договір. Таким чином, встановлюючи у договорі строк заміщення, треба виходити з підстав зупинення нотаріальної діяльності, однак слід мати на увазі таке:

Ганна Ожегова отримати повну версію статті