ОСОБЛИВОСТІ УКЛАДАННЯ ІПОТЕЧНОГО ДОГОВОРУ ПОДРУЖЖЯМ
ОЛЬГА РОЗГОН,
кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри цивільно-правових дисциплін Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна
ОСОБЛИВОСТІ УКЛАДАННЯ ІПОТЕЧНОГО ДОГОВОРУ ПОДРУЖЖЯМ
Прогалини у дослідженні інституту іпотеки та нюансів нотаріального оформлення договору іпотеки призвели до того, що багато проблемних питань залишаються невирішеними на практиці, сторони правовідносин допускають помилки, які потім вирішуються в судах. Саме тому вивчення теми розвитку інституту іпотеки та практики його застосування нотаріусами ще довго залишатиметься актуальним.
Наприклад, після весілля багато одружених пар вирішують взяти кредит у банку на покупку квартири або будинку. Щоб банк видав потрібну суму, обидва з подружжя стають позичальниками ― порівну розділивши як виплати банку, так і спільні права на володіння житлом. Однак враховуючи, що іпотечні кредити видаються, як правило, на тривалий термін (10–20 років), не кожне подружжя стає повноправним власником цієї квартири.
Якщо говорити про іпотеку стосовно нерухомості, то мова, насамперед, іде про кредит, який видається під заставу нерухомого майна. Іпотека ― це та ж сама застава, але є іпотечний кредит, а є просто кредит. Звернувшись за грішми в банк можна одержати пропозицію як іпотечного кредитування, так і неіпотечного.
При іпотеці нерухомості квартира відразу оформляється як власність того, хто її здобуває.
При придбанні квартири в кредит можна одержати додаткові пільги по оподатковуванню, але взявши кредит на покупку квартири, суб’єкт не стає одержувачем цих пільг. Пільги виплачуються позичальникові за те, що кредит витрачається на придбання або будівництво житла і є кредитом цільовим.
Якщо суб’єкт одержав гроші від банку «на невідкладні потреби», а використав їх на придбання нерухомості, то такий варіант кредиту не вважається цільовим. У такому випадку ніяких пільг суб’єкт не одержить.
Якщо ж оформляти іпотечний кредит і отримані гроші йдуть на покупку житла, то суб’єкт одержить пільги при сплаті податків.
У разі купівлі житла із залученням іпотечного кредитування гроші позичальника й отримана позика переходять до продавця квартири, а з покупцем укладається типовий договір купівлі-продажу квартири. Потім помешкання виступає як застава до моменту остаточної виплати всієї суми кредиту. Умови погашення кредиту — щомісячні виплати рівними частками зі зменшенням суми, на яку нараховується відсоток. У разі затримки виплат настає розірвання договору: банк одержує квартиру, а клієнт — свої гроші за винятком відсотків.
Іпотечний кредит — позика, надана з урахуванням спеціальних принципів кредитування під заставу нерухомого майна на середньо- та довгостроковій основі з метою купівлі, будівництва, реконструкції, модернізації об’єктів нерухомого майна, освоєння і забудови земельних ділянок, досягнення певного економічного чи соціального ефекту.
Зауважимо, що іпотека ― це вид забезпечення виконання зобов’язання нерухомим майном, що залишається у володінні й користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов’язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника в порядку, встановленому Законом (ст. 1 Закону України «Про іпотеку»).
Банківська (кредитна) іпотека ― це спосіб забезпечення кредитного зобов’язання позичальника перед кредитором, у разі застосування якого предметом застави є нерухоме майно, що залишається у володінні і користуванні позичальника, а кредитор у разі невиконання позичальником кредитного зобов’язання має право задовольнити свої вимоги за рахунок предмета застави переважно перед іншими кредиторами позичальника з урахуванням рангу іпотеки. Банківська іпотека встановлюється на підставі іпотечного договору .
Увага
XЗавантажити статтю можуть тільки зареєстровані користувачі!