ОСОБЛИВОСТІ ПОСВІДЧЕННЯ ПРАВОЧИНІВ, ПРЕДМЕТОМ ЯКИХ Є ОБ’ЄКТ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ

Хочу поділитися своїми думками з приводу правовідносин, які регулює Закон України «Про охорону культурної спадщини» (надалі за текстом – Закон).
Закон України «Про охорону культурної спадщини» прийнятий 8 червня 2000 року, набув чинності 12 липня 2000 року (крім пунктів 2–4 ч. 4 розділу Х, які набули чинності з 1 січня 2001 року), останні зміни – 16 грудня 2004 року.
Закон регулює правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об’єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь.
Що цікавого в законі безпосередньо для нотаріуса?
Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону в документі, який посвідчує право власності на пам’ятку (пам’ятка – об’єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України), обов’язково вказується категорія пам’ятки, дата і номер рішення про її державну реєстрацію.
Проблема в тому, що в правовстановлювальних документах на об’єкти нерухомого майна, які нотаріусу надаються при вчиненні правочину щодо відчуження об’єкта нерухомого майна, відсутні будь-які дані про пам’ятки.
Частина 1 ст. 18 Закону передбачає, що об’єкти культурної спадщини (об’єкт культурної спадщини – визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов’язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об’єкти, інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об’єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність), що є пам’ятками (за винятком пам’яток, відчуження або передача яких обмежується законодавчими актами України) можуть бути відчужені, а також передані власником або уповноваженим ним органом у володіння, користування чи управління іншій юридичній або фізичній особі за наявності погодження відповідного органу охорони культурної спадщини.
Тобто для укладення договору

Олена Пелех отримати повну версію статті