Особливості здійснення права власності подружжя в нотаріальному процесі
З урахуванням чинного законодавства та юридичної літератури, проаналізовано деякі питання стосовно спільної власності подружжя в нотаріальній практиці; наведено співвідношення спільної та роздільної власності подружжя й особливості здійснення права власності подружжя в нотаріальному процесі.
Ключові слова: майно подружжя, Сімейний кодекс України, договір, згода другого з подружжя, правочин.
Учитывая действующее законодательство и юридическую литературу, проанализированы некоторые вопросы относительно совместной собственности супругов в нотариальной практике; приведено соотношение общей и раздельной собственности супругов и особенности совершения права собственности супругов в нотариальном процессе.
Ключевые слова: имущество супругов, Семейный кодекс Украины, договор, согласие супруга, сделка.
Конституція України № 254к/96-ВР від 28 червня 1996 р. [1] гарантує кожному громадянинові право на отримання кваліфікованої допомоги (ст. 59). Поряд з іншими правовими інститутами реалізацію цього конституційного права громадян забезпечує нотаріат, предмет діяльності якого обмежений рамками безспірної цивільної юрисдикції.
Серед проваджень, що вчиняє нотаріус, значну частку становлять провадження щодо нотаріального посвідчення правочинів, предметом яких є майно подружжя. Суттєве оновлення сімейного, цивільного законодавства України, яке зумовлено введенням в дію нових Сімейного кодексу України № 2947-ІІІ від 10 січня 2002 р. (надалі – СК України) [2] та Цивільного кодексу України № 435-IV від 16 січня 2003 р. (надалі – ЦК України) [3], виявило, що деякі питання стосовно спільної власності подружжя в нотаріальній практиці недостатньо урегульовані на законодавчому рівні.
Майнові відносини між подружжям врегульовано на сьогодні переважно Сімейним кодексом України, введеним у дію 1 січня 2004 р. (з наступними змінами). В окремих випадках можливе також субсидіарне застосування норм цивільного законодавства, що визначають, наприклад, умови дійсності правочинів, які укладаються між подружжям.
Сімейним кодексом України встановлено принцип спільності придбаного в період шлюбу майна (за винятками, прямо встановленими законом). Згідно зі ст. 60 СК України, встановлюється, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один із них не мав з поважної причини самостійного заробітку (доходу). Отже, режим спільності не поширюється на майно, придбане до шлюбу або після його припинення. Принцип спільності майна подружжя закріплювався ще в Сімейному кодексі УРСР 1926 р. Тому є підстави говорити про те, що цей принцип випробуваний практичним досвідом і, з огляду на це, є найбільш прийнятним для регулювання подібних відносин. Варто зазначити, що в новому СК України хоча й збережено презумпцію спільності майна, але закладено дещо інший підхід до співвідношення спільної та роздільної власності подружжя.
Як відомо, законодавством передбачається особливий порядок здійснення права власності подружжя, оскільки зі вступом у шлюб у чоловіка й жінки виникають відповідні додаткові майнові обов’язки. В юридичній літературі висловлюється також думка про те, що розповсюдження режиму спільності майна та спеціальний порядок розпорядження таким майном зумовлює виникнення у власника добровільних обмежень щодо здійснення права власності в силу деяких юридичних фактів [4], у нашому випадку – вступ у шлюб.
Що стосується поняття майна як об’єкта спільної сумісної власності подружжя, то виходячи з аналізу ст. 61 СК України, ним зокрема можуть бути:
а) будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту;
б) заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя;
в) гроші, інше майно, в тому числі гонорар, виграш, які були одержані за договором, який укладено одним із подружжя в інтересах сім’ї;
г) речі для професійних занять, придбані за час шлюбу для одного з подружжя.
Разом із тим, незалежно від наявності шлюбу, кожен із подружжя може мати майно, яке
Увага
XЗавантажити статтю можуть тільки зареєстровані користувачі!