ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ ПРИВАТНИХ НОТАРІУСІВ. ПІДСУМКИ 2011 РОКУ ЗА НОВИМИ ПРАВИЛАМИ

ВОЛОДИМИР МАРЧЕНКО,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії нотаріату України
ШАНОВНІ КОЛЕГИ!
Наближається закінчення звітного податкового року, і, розуміючи, що багато хто з Вас подає податкову декларацію про доходи та звіт до Пенсійного фонду з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування одночасно зі статистичною звітністю до Мін’юсту 5 січня поточного року, ми вирішили викласти всі необхідні матеріали саме в цьому номері. Хоча, як відомо, звітність з єдиного внеску необхідно подати до 1 квітня 2012 року, а до ДПА іще пізніше — до 1 травня 2012 року. До того ж у 2011 році введено Податковий кодекс України з оновленими правилами оподаткування. І хоча кардинальних змін в оподаткування нотаріальної діяльності він не привніс, не виключено, що найближчим часом буде введено нову форму податкової декларації. Крім того, податківці можуть змінити умови оподаткування доходів від нотаріальної діяльності, які, на жаль, в Податковому кодексі виписані не досить чітко. І врахувати їх буде вже складно, наприклад, з досвіду попередніх років, питання врегулювання витратної частини.
Тому, мабуть, буде правильною позиція, яку ми озвучуємо кожен рік, що поспішати потрібно повільно.
У разі виникнення новацій з питань оподаткування нотаріусів вони будуть прокоментовані в наступних номерах журналу «Мала енциклопедія нотаріуса» та на сайті www.yurradnik.com.uа
ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ ПРИВАТНИХ НОТАРІУСІВ. ПІДСУМКИ 2011 РОКУ ЗА НОВИМИ ПРАВИЛАМИ
Уже стало традиційним, що наприкінці року редакція журналу «Мала енциклопедія нотаріуса» підбиває підсумки та надає рекомендації з порядку застосування податкового законодавства нотаріусами України.
Звертаємо Вашу увагу, що цей матеріал не є офіційною думкою і передбачає додатковий самостійний аналіз та прийняття особистого рішення в кожному конкретному випадку.
Коли нотаріус подає декларацію? Правила оподаткування доходів, отриманих нотаріусами від нотаріальної діяльності, з 1 січня 2011 року регламентує ст. 178 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПК).
У ПК збережено минулорічну практику подання податкової декларації — один раз в рік за підсумками податкового календарного року. Так, згідно з п. 178.4 ПК нотаріуси подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до розділу IV ПК у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.
Порядок подання річної декларації передбачено ст. 179 ПК, а граничний строк для подання — п.п. 49.18.4 ПК.
Так, згідно з п.п. 49.18.4 ПК нотаріуси повинні подати річну податкову декларацію у строк до 1 травня року, що настає за звітним. Тому за результатами звітного податкового 2011 року податкову декларацію слід буде подати не пізніше 30 квітня 2012 року.
Звичайно затягувати з поданням декларації на останній день не варто. По-перше, на підставі даних декларації розраховується розмір єдиного внеску за результатами 2011 року та нотаріус заповнює додаток 5 з єдиного внеску, який необхідно подати до 1 квітня 2012 року (про подання цього звіту читайте в публікації «Єдиний внесок з нотаріальної діяльності за підсумками 2011 року» на с. 40 цього номера). По-друге, подавши декларацію раніше, ви не будете зайвий раз стояти в чергах, які зазвичай з’являються в останні дні подання (це питання знімається, якщо Ви використовуєте електронну форму звітності).
Форма декларації. Згідно з п. 179.9 ПК форму податкової декларації встановлює Міністерство фінансів України. На жаль, на сьогодні форму податкової декларації Мінфін ще не затвердив, хоча проект її форми та інструкції із заповнення уже є на сайті Мінфіну (http://www.minfin.gov.ua/control/uk/publish/printable_article?art_id=301775).
У проекті форми податкової декларації для декларування доходів від нотаріальної діяльності передбачено розділ ІV «Доходи, отримані фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність», в якому наводяться показники діяльності у цілому на рік в розрізі таких показників:

Володимир МАРЧЕНКО отримати повну версію статті