Один з поглядів на порядок нотаріального посвідчення договорів позики

У відповідності до ст. 1046 Цивільного кодексу України (надалі – ЦК) за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Виходячи з положень закону про те, що гроші передаються позичальникові у власність, договір позики можна віднести до договорів про відчуження майна. У зв’язку з цим, при посвідченні таких договорів, необхідно дотримуватися норм законодавства, що регулюють порядок їх укладення.
По-перше, необхідно дотримуватися положень ч. 3 ст. 65 Сімейного кодексу України (надалі – СК), яка зазначає, що для укладення одним із подружжя договорів на розпорядження майном, яке є об’єктом їх спільної сумісної власності, необхідна письмова згода другого з подружжя, якщо це майно є цінним. Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена.
У відповідності до ст. 1047 ЦК закон потребує для договору позики письмову форму, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, – незалежно від суми. Обов’язковість нотаріальної форми не передбачена. Але грошові кошти чи інші речі, визначені родовими ознаками, що передаються за договором позики, можуть бути цінними для подружжя.
У зв’язку з цим пропоную, при посвідченні договорів позики вимагати письмову згоду другого з подружжя позикодавця. Без згоди подружжя такий правочин може бути посвідчений, якщо з поданих нотаріусу документів може бути встановлено, що грошові кошти або речі є особистою приватною власністю – набуті до реєстрацію шлюбу; набуті за час шлюбу, але:
1) на умовах, передбачених шлюбним або іншим договорами, укладеними між подружжям,
2) на підставі договору дарування або в порядку спадкування,
3) за кошти, які належали їй (йому) особисто.
При посвідченні

Світлана БОНДАРЕНКО отримати повну версію статті