ОБ’ЄКТ СПАДКУВАННЯ В РАЗІ СМЕРТІ ЗАСНОВНИКА ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА

У ЦК така організаційно-правова форма юридичних осіб, як приватне підприємство, не передбачена, але вона є в ГК (ст. 113).
Увага! Приватне підприємство є юридичною особою, суб’єктом підприємницької діяльності, а тому успадковуватися не може. Спадкуватися може лише право на підприємство як на майно. Утім, слід розрізняти об’єкт спадкування: (а) підприємство (як майно, як об’єкт) або (б) корпоративні права, що належать його засновнику (засновникам).
Складність тут полягає в тому, що приватні підприємства у зв’язку з невизначеністю свого статусу на практиці бувають як власниками свого майна, так і невласниками. В останньому випадку майно належить приватному підприємству на праві господарського відання, а перебуває у власності його засновника.
У разі смерті засновника приватного підприємства, якому майно належало на праві господарського відання (а засновник відповідно був власником), склад спадщини становить майно цього приватного підприємства як єдиний майновий комплекс .
Інша ситуація складається в разі смерті засновника приватного підприємства, який не був власником, а власником було само приватне підприємство. Для визначення складу спадщини померлого слід насамперед визначитися, яке право мав засновник приватного підприємства по відношенню до підприємства. Однозначної відповіді на це питання законодавство не дає. У теорії ж існують такі точки зору:
а) йменувати їх «правами засновника» і спадкувати як такі;
б) навпаки, висловлюється бачення, що право бути засновником є немайновим правом і тому не може бути успадковане . Унаслідок цього пропонується вважати спадковим майном прибуток приватного підприємства, а порядком отримання його у спадщину — тільки ліквідацію приватного підприємства як юридичної особи;
в) вважати їх корпоративними правами, виходячи з того, що за ст. 167 Господарського кодексу (далі — ГК) такі права мають не тільки учасники господарських товариств, а й господарські організації, якою також є приватне підприємство.
Вади таких позицій полягають у невірному розумінні спадкового майна. Ним не може бути прибуток, оскільки це суперечить економічній сутності прибутку, який є показником підприємницької діяльності, а не майном і не правом. Не існує й окремого права засновника, бо воно має визначитися як таке.

Інна Спасибо-Фатєєва отримати повну версію статті