НОТАРІУС ЯК ОСОБЛИВИЙ СУБ’ЄКТ ВІДНОСИН ЩОДО ОХОРОНИ ЦИВІЛЬНИХ ПРАВ ТА ОХОРОНЮВАНИХ ЗАКОНОМ ІНТЕРЕСІВ У ЦИВІЛЬНОМУ ПРАВІ

ЮЛІЯ ЖЕЛІХОВСЬКА,
здобувач Хмельницького університету управління та права, магістр права, приватний нотаріус Хмельницького районного нотаріального округу
НОТАРІУС ЯК ОСОБЛИВИЙ СУБ’ЄКТ ВІДНОСИН ЩОДО ОХОРОНИ ЦИВІЛЬНИХ ПРАВ ТА ОХОРОНЮВАНИХ ЗАКОНОМ ІНТЕРЕСІВ У ЦИВІЛЬНОМУ ПРАВІ
Нотаріат є своєрідним правовим інструментом, без якого неможливе здійснення цивільно-правового обороту, а також потрібного правового забезпечення економічних відносин. Нотаріуси вчиняють нотаріальні дії, які направлені на посвідчення безспірних прав і фактів, охоронні нотаріальні дії, а також вживають заходів щодо охорони спадкового майна [1, с. 118].
Нотаріат як інститут громадянського суспільства виконує функцію охорони та захисту гарантованих Конституцією та законодавством України прав і законних інтересів громадян та юридичних осіб шляхом вчинення нотаріальних дій нотаріусами від імені держави України.
На думку Л. Ю. Грудциної, завданням нотаріату як інституту громадянського суспільства на відміну від, наприклад, суду чи органів слідства є захист прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, заснований на критерії без¬спірності. Нотаріат сприяє і допомагає державі, попереджуючи спори вже на стадії домовленості щодо умов правочину, тим самим профілактично зменшує кількість цивільно-правових спорів [2, с. 241].
Одним з найважливіших нормативно-правових актів нашої держави є Конституція України в якій закріплено, що кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безкоштовно [3, с. 59].
Надання правової допомоги завжди було прерогативою адвокатів. Однак, на думку І. Г. Черемних, з підвищенням уваги до охорони, захисту прав та інтересів громадянина слід трактувати конституційне право на отримання правової допомоги більш ширше, включаючи в систему надання такої допомоги на рівні з адвокатами та іншими особами, яким законом надане таке право, також і нотаріусів, які здійснюють діяльність, що реалізує публічно-правову функцію держави з охорони, захисту прав та законних інтересів громадян [4, с. 48].
Сутність надання нотаріусами правової допомоги полягає в забезпеченні умов для виникнення, зміни чи припинення суб’єктивних прав громадян і юридичних осіб, а також для безперешкодної і ефективної реалізації наявних прав та обов’язків суб’єктами правовідносин [5, с. 119].
Правовій допомозі, яка надається нотаріусом, притаманні ознаки, що не є характерними для інших видів правової допомоги. По-перше, ця допомога є завжди правовою. Вона завжди зачіпає врегульовані законами права та обов’язки особи, пов’язані зі здійсненням конкретної юридичної дії. По-друге, діяльність нотаріусів, що полягає в наданні правової допомоги, регламентується законодавством про нотаріат. По-третє, правова допомога, що надається нотаріусами, направлена на реалізацію не лише конституційних прав, але й норм цивільного права та інших галузей права [5, с. 120].
Аналізуючи законодавство, яке регулює діяльність нотаріату України, можна виділити такі основні функції цього правоохоронного та право¬захисного інституту:

ЮЛІЯ ЖЕЛІХОВСЬКА отримати повну версію статті