НОТАРІАЛЬНІ ПЛАТЕЖІ: ТЕХНІЧНІ ПОРАДИ ТА ПРОБЛЕМИ
ОЛЕКСІЙ АНТРОПОВ,
приватний нотаріус Стаханівського міського нотаріального округу Луганської області
НОТАРІАЛЬНІ ПЛАТЕЖІ: ТЕХНІЧНІ ПОРАДИ ТА ПРОБЛЕМИ
З 01.01.2013 введено новий порядок внесення плати за користування Єдиними та Державними реєстрами Міністерства юстиції України для приватних нотаріусів. Згідно з новим порядком оплата кожної платної дії з реєстрів здійснюється споживачем послуг за окремим платіжним документом. Однак питання стосовно того, хто є споживачем такої платної дії, — нотаріус чи особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, — є дискусійним. У зв’язку з цим виникли певні незручності для клієнтів, з точки зору необхідності попередньо, перед вчиненням нотаріальної дії, звернутися до банківської установи для сплати дії з реєстру. Також виникли незручності і для нотаріусів, особливо для тих, хто працює в невеликих населених пунктах, — через віддаленість від нотаріальних контор банківських установ, неможливість працювати у вихідні дні (що, до того ж, викликає труднощі в плануванні робочого часу).
Один із банків України запропонував нотаріусам свій новаційний програмний продукт — «Нотаріальні платежі», — який дозволяє сплачувати платежі за користування реєстрами безпосередньо з робочого місця приватного нотаріуса в режимі он-лайн за рахунок коштів банку з наступним внесенням сплачених коштів будь-якою особою на спеціальний рахунок через касу банку або термінали самообслуговування. При цьому платником за таким платежем є фізична або юридична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, а не нотаріус. Запропонований сервіс є зручним для клієнтів і багатьох нотаріусів. Однак технічно та юридично не все так просто, є певні проблеми, на яких я і хочу зупинитися.
Для роботи в системі «Нотаріальні платежі» для кожного нотаріуса створюється рахунок, який починається з цифр 22222… (назвемо його умовно «рахунок нотаріуса»). Умовно, тому що юридична природа цього рахунку складна: це не є стандартний поточний рахунок нотаріуса, оскільки за його обслуговування не стягуються кошти; з цього рахунку не можна зняти кошти; з цього рахунку не можна перевести кошти за платіжним дорученням; операції за цим рахунком можна здійснювати як за власні кошти, так і за кошти банку, лімітовані сумою в 15000 гривень, а головне те, що з нотаріусом не укладається договір на його відкриття й обслуговування, у той же час як кожний такий рахунок персоніфікується за певним нотаріусом.
Також банк виготовляє на ім’я нотаріуса кредитну картку «GOLD». Кредитна сума на цій картці у розмірі 40000 гривень є гарантією банку: якщо не відбудеться погашення використаних коштів з «рахунку нотаріуса», то з кредитної картки «GOLD» банк автоматично перерахує непогашену суму.
Обов’язково активуйте кредитну картку «GOLD» і «рахунок нотаріуса» в системі «Приват24» на сайті банку. Це необхідно для того, щоб Ви могли простежити рух коштів, бачити баланс на рахунку, мінус, який необхідно погасити. Також тут Ви зможете контролювати, які платежі проведено банком, а які — ні. «Рахунок нотаріуса» в системі «Приват24» відображається в вкладці «Бонусні рахунки».
Нотаріус може обрати два варіанти роботи з «рахунком нотаріуса»: 1) здійснення оплат за користування реєстрами за кошти банку (в такому випадку на рахунку протягом дня утворюється сума заборгованості з мінусом, яку бажано погасити до кінця робочого дня; 2) здійснення оплат за користування реєстрами за рахунок коштів, внесених попередньо перед здійсненням оплати на «рахунок нотаріуса» нотаріусом чи іншою особою.
Щодо першого способу оплати, то виникають певні проблеми, з якими нотаріуси вже стикалися на практиці.
Увага
XЗавантажити статтю можуть тільки зареєстровані користувачі!