НОТАРІАЛЬНЕ ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРУ ВІДЧУЖЕННЯ АКЦІЙ: продаж, міна, дарування та спадкування (процедура, правовстановлюючі документи, обов’язкові умови, згода подружжя і т. і.)

Ірина ВИСІЦЬКА,
адвокат, адвокатська фірма «Єфімов та партнери»
НОТАРІАЛЬНЕ ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРУ ВІДЧУЖЕННЯ АКЦІЙ:
продаж, міна, дарування та спадкування (процедура, правовстановлюючі документи, обов’язкові умови, згода подружжя і т. і.)
Акція як цінний папір згідно із ч. 2 ст. 194 ЦК України та ч. 1 ст. 4 Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 р. № 3480-IV (далі — Закон про цінні папери) є об’єктом права власності. Відповідно власник акцій (акціонер акціонерного товариства) на підставі ч. 1 ст. 319 ЦК України може на власний розсуд продати, обміняти, подарувати або заповісти третій особі належні йому акції. Водночас, оскільки акція є специфічним майном унаслідок поєднання в ній прав на акцію як річ (речові права) та права з акції (зобов’язальні права), чинне законодавство передбачає певні особливості при реалізації акціонером свого права власності на акції. Розглянемо ці особливості в розрізі нашої теми — нотаріального посвідчення договору відчуження акцій.
Нотаріальне посвідчення договору відчуження акцій: необхідність або примха?
За загальним правилом, ч. 5 ст. 5 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» від 10.12.1997 р. № 710/ 97-ВР зі змінами та доповненнями (далі — Закон № 710) угоди щодо цінних паперів не підлягають нотаріальному посвідченню, якщо інше не передбачено законодавством чи угодою сторін. Водночас, аналіз чинного законодавства свідчить про необхідність нотаріального посвідчення таких договорів щодо відчуження акцій:
– договору дарування акцій на суму, що перевищує 850 грн. Підстава — ч. 5 ст. 719 ЦК України, згідно із якою договір дарування валютних цінностей на суму, яка перевищує п’ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Оскільки ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.1993 р. № 15-93 (далі — Декрет про систему валютного регулювання) до валютних цінностей відносить у тому числі і цінні папери, то ч. 5 ст. 719 ЦК України поширюється на вищевказаний договір дарування акцій;
– договору відчуження акцій, що є підставою внесення змін до статуту акціонерного товариства (далі — АТ), пов’язаних із зміною складу учасників АТ. Підстава — ч. 3 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі — Закон про держреєстрацію), відповідно до якої для державної реєстрації змін до установчих документів, пов’язаних із зміною складу учасників юридичної особи внаслідок переходу права власності на частку у статутному капіталі до іншої особи, державному реєстратору необхідно подати нотаріально посвідчений договір про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства.
Оскільки акції є пайовими цінними паперами, які посвідчують участь їх власника у статутному капіталі (ч. 1 ст. 195 ЦК України, ч. 5 ст. 3 Закону про цінні папери), а посвідчені акціями права переходять до набувача одночасно з переходом права власності на акції (ч. 2 ст. 194 ЦК України, ч. 1 ст. 4 Закону про цінні папери), то для внесення змін до статуту АТ, які пов’язані із зміною складу акціонерів АТ, необхідно подати нотаріально посвідчений договір відчуження акцій.
Звертаємо увагу, що відчуження акцій зумовлює внесення змін до статутів не всіх АТ. Так, якщо в статуті АТ не закріплений конкретний перелік акціонерів, а міститься загальна вказівка на склад акціонерів (наприклад, що до складу акціонерів відноситься кожна юридична або фізична особа, яка має у власності акції АТ), то в разі зміни власника таких акцій вносити зміни до статуту АТ не потрібно, та, відповідно, немає необхідності нотаріально посвідчувати договір відчуження таких акцій.
У решті випадків договір відчуження акцій на підставі ч. 4 ст. 209 ЦК України може бути нотаріально посвідчений на вимогу фізичної або юридичної особи — сторони такого договору.
Процедура відчуження акцій у разі нотаріального посвідчення відповідного договору.
За приписами ч. 3 ст. 209 ЦК України нотаріальне посвідчення може бути вчинене на тексті лише такого правочину, який відповідає загальним вимогам, установленим ст. 203 цього Кодексу. А тому, якщо договір відчуження акцій підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню або одна із сторін вимагає нотаріального посвідчення такого договору, нотаріусу необхідно встановити відповідність договору вказаним загальним вимогам та отримати від сторін ряд документів для їх підтвердження. В свою чергу, такі необхідні документи можуть з’явитись у сторін лише в результаті вчинення певних необхідних дій, які ми і проаналізуємо нижче.
Купівля-продаж

Ірина ВИСІЦЬКА отримати повну версію статті