НОТАРІАЛЬНА ТАЄМНИЦЯ ЧЕРЕЗ ПРИЗМУ ТИМЧАСОВОГО ДОСТУПУ ДО РЕЧЕЙ І ДОКУМЕНТІВ, ОБШУКУ ТА ВИЇМКИ

ДМИТРО ШЕМЯКОВ,
адвокат, м. Луганськ
НОТАРІАЛЬНА ТАЄМНИЦЯ ЧЕРЕЗ ПРИЗМУ ТИМЧАСОВОГО ДОСТУПУ ДО РЕЧЕЙ І ДОКУМЕНТІВ, ОБШУКУ ТА ВИЇМКИ
Одним з основних професійних обов’язків нотаріуса є збереження таємниці відомостей, одержаних ним при вчиненні нотаріальних дій. Збереження професійної таємниці покладається і в основу змісту присяги нотаріуса. І тільки у виключних випадках таємниця нотаріальних дій може бути розкрита, зокрема у рамках кримінального провадження. Стаття 162 Кримінального процесуального кодексу України (далі — КПК) передбачає, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, що можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій. Інформація про вчинені нотаріальні дії може бути отримана під час тимчасового доступу до речей і документів, обшуку та виїмки. На що варто звернути увагу при візиті до нотаріуса працівників правоохоронних органів (як правило, це слідчий).
Усі вищевказані слідчі дії можуть виконуватись тільки в рамках розпочатого досудового розслідування, тобто з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також лише на підставі ухвали слідчого судді, оригінал якої слідчий повинен пред’явити нотаріусу та надати йому її копію (ст. 165 КПК). Причому надається не просто ксерокопія, а копія, засвідчена судом. В ухвалі суду варто звернути увагу на таке.
1. Слідчі дії може виконувати тільки особа, зазначена в ухвалі. Тобто інша особа, ніж зазначена в ухвалі, не має право знайомитись з документами та вилучати їх оригінали. Слідчий повинен пред’явити своє посвідчення одразу ж після прибуття в нотаріальну контору.
2. В ухвалі зазначається строк, протягом якого можуть виконуватись слідчі дії, який не може перевищувати одного місяця. Отже, після закінчення цього строку слідчі дії не можна проводити.
3. Слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів. Отже, якщо в ухвалі не вказано, що надано право вилучати документи, то нотаріус надає документи тільки для ознайомлення.
4. В ухвалі зазначається назва, опис, інші відомості, які дають можливість визначити речі і документи, до яких повинен бути наданий тимчасовий доступ. Отже, без конкретного визначення переліку або ідентифікації документів, які вимагаються для огляду, я вважаю, що у нотаріуса є право відмовити у доступі до документів.
Тепер детальніше розглянемо такий вид заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів.

ДМИТРО ШЕМЯКОВ отримати повну версію статті