НОВІ ВИМОГИ ЩОДО ВЧИНЕННЯ НОТАРІАЛЬНОЇ ДІЇ — НАКЛАДАННЯ ТА ЗНЯТТЯ ЗАБОРОНИ ВІДЧУЖЕННЯ ОБ’ЄКТІВ НЕРУХОМОГО ТА РУХОМОГО МАЙНА

ОЛЬГА ГРИБАНОВА,
приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу
НОВІ ВИМОГИ ЩОДО ВЧИНЕННЯ НОТАРІАЛЬНОЇ ДІЇ — НАКЛАДАННЯ ТА ЗНЯТТЯ ЗАБОРОНИ ВІДЧУЖЕННЯ ОБ’ЄКТІВ НЕРУХОМОГО ТА РУХОМОГО МАЙНА
У зв’язку із введенням в дію Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. № 296/5, зареєст¬рованим у Міністерстві юстиції України 22.02.2012 р. за № 282/20595 (далі — Порядок), необхідно внести зміни до моєї статті «Накладання та зняття заборони відчуження об’єктів нерухомого та рухомого майна: аспекти прак¬тичного застосування», опублікованої в журналі «Мала енциклопедія нотаріуса», № 1 (61), лютий, 2012 рік.
У Порядку залишалось накладання заборони відчуження майна за повідомленням установи банку, підприємства чи організації про видачу громадянину позики (кредиту) на будівництво, капітальний ремонт чи купівлю жилого будинку (квартири); при посвідченні договору довічного утримання; при посвідченні договору застави (іпотеки) житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, майнових прав на нерухоме майно, а також транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації, або при посвідченні договору про внесення змін щодо предмета застави (іпотеки), якщо це передбачено договором; за повідомленням іпотекодержателя; при видачі свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям фізичної особи, оголошеної померлою (строком на п’ять років); при одержанні повідомлення про смерть одного з подружжя, які за життя склали спільний заповіт подружжя; при посвідченні спадкового договору; в усіх інших випадках, передбачених законом.
Доповнюється цей перелік згідно з п. 2 гл. 15 розділу ІІ Порядку новою підставою накладення заборони відчуження:
за зверненням органу опіки та піклування з метою захисту особистих і майнових прав та інтересів дитини, яка має право власності або проживає у жилому будинку, квартирі, іншому приміщенні, на відчуження якого накладається заборона.
На якому документі вчиняється накладання заборони щодо відчуження нерухомого майна при зверненні органу опіки та піклування до нотаріуса, Порядок не визначає. Можливо, ним є правовстановлюючий документ, який підтверджує право власності дитини на нерухоме майно або право користування ним.
Положення щодо зняття заборони відчуження майна визначені в п. 5 гл. 15 розділу ІІ Порядку. Нотаріус знімає заборону відчуження майна при одержанні повідомлення (підстави зняття доповнені такими пунктами):

Ольга ГРИБАНОВА отримати повну версію статті