НОВАЦІЇ ПОРЯДКУ ВЧИНЕННЯ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ НОТАРІУСАМИ УКРАЇНИ ЩОДО ПРОЦЕДУРИ ПОСВІДЧЕННЯ ІПОТЕЧНОГО ДОГОВОРУ

ОЛЬГА ГРИБАНОВА,
приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу
НОВАЦІЇ ПОРЯДКУ ВЧИНЕННЯ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ НОТАРІУСАМИ УКРАЇНИ ЩОДО ПРОЦЕДУРИ ПОСВІДЧЕННЯ ІПОТЕЧНОГО ДОГОВОРУ
Після прийняття Міністерством юстиції Украї¬ни Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом від 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за № 282/20595 (далі — Порядок), були застосовані нові правила щодо вчинення окремих видів нотаріальних дій. Зупинюсь на посвідченні договорів про заставу майна (гл. 2 розділу II Порядку).
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про іпотеку» від 05.06.2003 № 898-IV у разі якщо іпотекою забезпечуються повернення позики, кредиту для придбання нерухомого майна, яке передається в іпотеку, договір купівлі-продажу цього нерухомого майна та іпотечний договір можуть укладатися одночасно.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про іпотечне кредитування операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати» від 19.06.2003 № 979-IV іпотечний договір, предметом іпотеки за яким є нерухомість, що належить третім особам та стане власністю іпотекодавця після укладання такого договору, посвідчується нотаріусом до моменту оформлення права власності іпотекодавця на нерухомість.
Згідно зі ст. 55 Закону України «Про нотаріат» іпотечні договори, предметом іпотеки за якими є нерухомість, яка належить третім особам і стане власністю іпотекодавця після укладання такого договору, посвідчуються до моменту оформлення встановленого законодавством документа про право власності іпотекодавця на нерухомість.
Згідно з п.п. 5.12 п. 5 гл. 2 розділу II Порядку іпотечні договори, предметом іпотеки за якими є нерухомість, що належить третім особам і стане власністю іпотекодавця після укладання такого договору, посвідчуються з дотриманням загальних правил. Нотаріусові також мають бути подані документи, що підтверджують виникнення правовідносин іпотекодавця та третьої особи.
Що стосується загальних правил вчинення правочинів, вони викладені у главах 1, 2 роз¬ділу II Порядку, серед яких посвідчення правочинів щодо застави майна можливе за умови подання документів, що підтверджують право власності на майно, яке заставляється, та у перед¬бачених законодавством випадках документів, що підтвер¬джують державну реєст¬рацію прав на це майно в осіб, які його відчужують (п 1.1 гл. 2 розділу II Порядку).
Перша частина речення щодо подання документів, що підтверджують право власності на майно, відноситься як до договорів відчуження, так і до договорів застави (іпотечних договорів), друга частина — у передбачених законодавством випадках подаються документи, що підтверджують державну реєстрацію прав на це майно в осіб, які його відчужують, — відноситься до посвідчення договорів відчуження.
Крім того, правило, яке встановлено в п.п. 5.12 п. 5 гл. 2 розділу II Порядку, про те, що нотаріусу також необхідно подати документи, що підтверджують виникнення правовідносин іпотекодавця та третьої особи, це фактично укладений між ними договір купівлі-продажу, на підставі якого майбутній іпотекодавець передасть в іпотеку придбане нерухоме майно у третьої особи.
Виходячи із системного аналізу ст. 18 Закону України «Про іпотеку», ст. 5 Закону України «Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати», ст. 55 Закону України «Про нотаріат», глав 1, 2 розділу II Порядку, необхідно погодитися, що нотаріусу на законних підставах надається можливість посвідчити два договори одночасно, коли мова йде про посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна та одночасного укладання іпотечного договору, предметом якого є це нерухоме майно.
Необхідно звернути увагу, що ці дії можливі, якщо іпотекою забезпечується повернення позики або кредиту для придбання нерухомого майна, яке передається в іпотеку.

Ольга ГРИБАНОВА отримати повну версію статті