НЕДІЙСНІСТЬ ОЦІНКИ МАЙНА БОРЖНИКА

ВАСИЛЬ КРАТ,
кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільного права № 1 Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»
НЕДІЙСНІСТЬ ОЦІНКИ МАЙНА БОРЖНИКА
Оцінка майна боржника є важливою стадією механізму звернення стягнення на майно у процедурі виконавчого провадження. Оцінка майна боржника хоча й впливає на виникнення цивільних прав та обов’язків, однак характеризується наявністю публічної домінанти. Оскільки дії щодо оцінки виконує або сприяє їх виконанню державний виконавець — особа, наділена владними повноваженнями щодо звернення стягнення на майно боржника .
Викладення в новій редакції Закону України «Про виконавче провадження» актуалізувало проблематику оспорення оцінки майна боржника у виконавчому провадженні. Про це свідчать неодноразові спроби стягувачів чи то боржників оспорити оцінку майна боржника у випадку її заниження. Наприклад, заявляють вимоги про «недійсність звіту про оцінку майна» , «визнання недійсною переоцінки рухомого майна» , «недійсним висновку суб’єкта оціночної діяльності» .
Підставою для таких вимог є ч. 4 ст. 58 Закону України «Про виконавче провадження», в якій передбачено, що у разі незгоди з оцінкою, визначеною за результатами рецензування, сторони мають право оскаржити її в судовому порядку в десятиденний строк з дня отримання відповідного повідомлення.
Аналіз судової практики дозволяє констатувати, що, в принципі, сформувався однозначний підхід щодо можливості оскарження оцінки майна тільки як процесуальної дії державного виконавця.
Наприклад,

Василь КРАТ отримати повну версію статті