НАУКОВО-ПРАВОВИЙ ВИСНОВОК З ПИТАНЬ СПАДКУВАННЯ ПРАВ І ОБОВ’ЯЗКІВ ЗА ДОГОВОРОМ ДОВІЧНОГО УТРИМАННЯ

НАУКОВО-ПРАВОВИЙ ВИСНОВОК
З ПИТАНЬ СПАДКУВАННЯ ПРАВ І ОБОВ’ЯЗКІВ ЗА ДОГОВОРОМ ДОВІЧНОГО УТРИМАННЯ
У цивільному законодавстві склад спадщини визначається як сукупність усіх прав і обов’язків, носієм яких за життя був спадкодавець і які не припинилися з його смертю. Спадщина представляє собою особливий об’єкт цивільного права, що складається з майнових прав та майнових обов’язків. При цьому ст. 1218 Цивільного кодексу України (далі — ЦК) містить положення, що до складу спадщини входять усі права і обов’язки, не конкретизуючи при цьому, які саме права і обов’язки спадкодавця входять до складу спадщини. Тобто склад спадщини визначено законодавцем невичерпним чином. При цьому слід виходити з формули, що до складу спадщини входять усі права і обов’язки, крім:
– прав і обов’язків, які припинилися внаслідок смерті спадкодавця;
– прав і обов’язків, які нерозривно пов’язані з особою спадкодавця і не входять до складу спадщини в силу закону (ст. 1219 ЦК);
– прав і обов’язків, які за своєю природою не можуть входити до складу спадщини.
З кола прав і обов’язків, які входять до складу спадщини, можна сформувати їх приблизний перелік.
Майнові права:
– право власності;
– речові права на чуже майно, зокрема емфтевзис (ч. 2 ст. 407 ЦК), суперфіцій (ч. 2 ст. 413 ЦК);
– майнові права інтелектуальної власності (ч. 3 ст. 424 ЦК);
– майнові права щодо юридичних осіб (право на частку у статутному капіталі, право на пай та ін.);
– зобов’язальні права вимоги;
– право на відшкодування збитків (ч. 1
ст. 1230 ЦК);
– право на відшкодування моральної шкоди (ч. 3 ст. 1230 ЦК);
– право на стягнення неустойки (ч. 2
ст. 1230 ЦК);
– право на неодержані спадкодавцем заробітну плату, пенсію, стипендію, соціальні виплати, аліменти (ст. 1227 ЦК);
– право на вклад у банку (ст. 1228 ЦК).
Майнові обов’язки:
– обов’язок відшкодування майнової шкоди;
– обов’язок відшкодування моральної шкоди;
– обов’язок сплати неустойки (штрафу, пені);
– обов’язок особи як боржника чи кредитора, крім тих обов’язків, які не входять до складу спадщини (ст. 608 ЦК, п. 5 ч. 1 ст. 1219 ЦК).
Як бачимо, права та обов’язки за договорами можуть входити до складу спадщини. Спадкування зобов’язальних прав вимоги охоплює надзвичайно широке коло прав, носієм яких за життя був спадкодавець. Сюди входить і право на повернення суми авансу (попередньої оплати), право на повернення завдатку, право вимоги сплати грошових сум за передане майно, виконані роботи, надані послуги, у тому числі і тоді, коли вказані грошові суми були присуджені судом, але не отримані спадкодавцем за життя.
Щодо окремих договорів цивільне законодавство містить спеціальні застереження стосовно особливостей спадкування прав і обов’язків за такими договорами. Слід назвати спадкування прав і обов’язків за договором оренди житла з викупом (ст. 1232–1 ЦК), обов’язків набувача за договором довічного утримання (ст. 757 ЦК), перехід прав і обов’язків страхувальника у разі його смерті (ст. 994 ЦК). Отже, законодавцем встановлені спеціальні правила щодо наслідків смерті набувача за договором довічного утримання, які спрямовані на врахування особисто-довірчого характеру цього договору.
Відповідно до ст. 757 ЦК обов’язки набувача за договором довічного утримання (догляду) переходять до тих спадкоємців, до яких перейшло право власності на майно, що було передане відчужувачем. Якщо спадкоємець за заповітом

отримати повну версію статті