НАУКОВИЙ ВИСНОВОК щодо наслідків зміни Відкритого акціонерного товариства на Публічне акціонерне товариство і Закритого акціонерного товариства на Приватне акціонерне товариство у співставленні до зміни організаційно-правової форми (перетворенням), щодо дійсності «старої» печатки і довіреності, які видавалися від імені ВАТ (ЗАТ)

НАУКОВИЙ ВИСНОВОК
щодо наслідків зміни Відкритого акціонерного товариства на Публічне акціонерне товариство і Закритого акціонерного товариства на Приватне акціонерне товариство у співставленні
до зміни організаційно-правової форми (перетворенням), щодо дійсності «старої» печатки і довіреності, які видавалися
від імені ВАТ (ЗАТ)
1. Щодо перетворення. Відповідно до ст. 108 ЦК України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов’язки попередньої юридичної особи.
Стаття 83 ЦК України, яка має назву «Організаційно-правові форми юридичних осіб», визначає, що юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом. Отже, з точки зору зазначеної норми закону, усі товариства належать до однієї організаційно-правової форми юридичної особи. Тому навіть зміна виду товариства, наприклад, з товариства з обмеженою відповідальністю на акціонерне товариство, не є перетворенням.
У ст. 152 ЦК України зазначено, що акціонерне товариство — господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями. Найменування акціонерного товариства має містити його найменування і зазначення того, що товариство є акціонерним.
Акціонерні товариства за типом поділяються на публічні товариства та приватні товариства. Особливості правового статусу публічних та приватних акціонерних товариств встановлюються законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону України «Про акціонерні товариства» повне найменування акціонерного товариства українською мовою повинне містити назву його типу (публічне чи приватне) і організаційно-правової форми (акціонерне товариство). Отже в цьому законі поняття «організаційно-правова форма» вживається в іншому, вужчому значенні, ніж у ст. 83 ЦК України. Фактично, організаційно-правовою формою визнається окремий вид господарського товариства. Акціонерні товариства за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства. Таким чином, тип акціонерного товариства не є тотожним організаційно-правовій формі.
У абз. 2 ч. 2 ст. 5 Закону України «Про акціонерні товариства» зазначено, що зміна типу товариства з приватного на публічне або з публічного на приватне не є його перетворенням.
Відповідно до п. 5 Перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства» статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше, ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом. Обов’язковим елементом статуту є найменування товариства, тому і найменування повинні бути приведені у відповідність до цього Закону.
Відповідно до ст. 90 ЦК України юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму. Найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситься до Єдиного державного реєстру.
Таким чином,

Володимир КРАВЧУК отримати повну версію статті