НАДАННЯ ДОКУМЕНТІВ З НОТАРІАЛЬНОГО АРХІВУ СУДУ В ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ

ВІКТОРІЯ ГОЛОБОРОДЬКО,
приватний нотаріус Севастопольського міського нотаріального округу, кандидат юридичних наук
НАДАННЯ ДОКУМЕНТІВ З НОТАРІАЛЬНОГО АРХІВУ СУДУ В ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ
Є чимало публікацій, що висвітлюють участь нотаріуса в кримінальному процесі. Та частіше нотаріусам доводиться стикатись все ж таки з провадженням у цивільних справах. Одним із можливих аспектів такого провадження є вимога суду про надання оригіналів певних документів, що зберігаються у справах нотаріусів. Така ситуація може мати місце, наприклад, при необхідності проведення судової експертизи.
Перше питання, яке постає в цьому випадку, — чи має право суд вимагати, а нотаріус надати оригінали документів з нотаріального архіву?
Призначення та проведення судових експертиз регулюється наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень». Чинне цивільне процесуальне законодавство не містить норми, які встановлюють порядок одержання зразків для експертного дослідження, тому судді при призначенні експертизи керуються загальними вказівками щодо обов’язку доказування й надання доказів.
Так, відповідно до ст. 133 Цивільного процесуального кодексу України (далі — ЦПК) особи, які беруть участь у справі і вважають, що подання потрібних доказів є неможливим або у них є складнощі в поданні цих доказів, мають право заявити клопотання про забезпечення цих доказів. Способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням.
Відповідно до ст. 137 ЦПК у випадках, коли щодо отримання доказів у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, є складнощі, суд за їх клопотанням зобов’язаний витребувати такі докази. Докази, які вимагає суд, направляються до суду безпосередньо. Особи, які не мають можливості подати доказ, який вимагає суд, взагалі або у встановлені судом строки, зобов’язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п’яти днів з дня отримання ухвали. За неповідомлення суду про неможливість подати докази, а також за неподання доказів, у тому числі і з причин, визнаних судом неповажними, винні особи несуть відповідальність, встановлену законом. Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов’язку подати суду докази.
Таким чином, суд має право витребовувати документи, необхідні для проведення експертизи. При цьому призначення експертизи має бути оформлене відповідною ухвалою суду. А ось яким чином має бути оформлений документ про витребовування документів, необхідних для проведення цієї експертизи, цивільне процесуальне законодавство не встановлює. Поширеною є судова практика надсилання відповідного листа.
Відповідно до ч. 6 ст. 8 Закону України «Про нотаріат» довідки про вчинені нотаріальні дії та інші документи надаються нотаріусом протягом десяти робочих днів на обґрунтовану письмову вимогу суду, прокуратури, органів дізнання і досудового слідства у зв’язку з цивільними, господарськими, адміністративними або кримінальними справами, справами про адміністративні правопорушення, що знаходяться в провадженні цих органів, з обов’язковим зазначенням номера справи та прикладенням гербової печатки відповідного органу. Отже, вимога суду про надання документів повинна бути:

Вікторія ГОЛОБОРОДЬКО отримати повну версію статті