НАВІЩО ВИКОРИСТОВУВАТИ БЛАНК, ЯКЩО ЗАЯВА ЗАЛИШАЄТЬСЯ У НОТАРІУСА?

ВІКТОР АНДРЄЄВ,
приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу
НАВІЩО ВИКОРИСТОВУВАТИ БЛАНК, ЯКЩО ЗАЯВА ЗАЛИШАЄТЬСЯ У НОТАРІУСА?
Поштовхом до написання цієї статті стала чергова комплексна перевірка організації моєї нотаріальної діяльності, дотримання порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил ведення нотаріального діловодства, проведена у 2013 році. Одним з порушень, виявлених під час проведення цієї перевірки, зазначено недотримання норм п. 5 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 № 20/5 (зі змінами), п. 1 глави 9 Порядку вчинення нотаріальних нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, а саме: тексти заяв, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису одного з подружжя про згоду на укладення договорів, про прийняття або про відмову від спадщини, викладені на білому аркуші паперу, без використання спеціальних бланків нотаріальних документів.
Було вже багато розмов, висновків та коментарів щодо використання нотаріальних бланків. Коли я розмовляю з нотаріусом, який вважає, що за будь-яких умов засвідчення справжності підпису фізичної особи повинно відбуватися тільки на спеціальних бланках нотаріальних документів, останнім його аргументом найчастіше є такий: «Ти що, не можеш чи не хочеш за рахунок клієнта сплатити вартість того бланка?» Навіть сьогодні, коли вже давно діють зміни, внесені до п. 1 глави 9 розділу I Порядку вчинення нотаріальних нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5 (далі — Порядок), деякі колеги, враховуючи зауваження органів юстиції на місцях та з інших невідомих причин, продовжують використовувати спеціальні бланки нотаріальних документів для заяв (які залишаються в справах нотаріуса), на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису.
Розглянемо цю ситуацію в контексті вимог діючого законодавства України за останні 4–5 років.
Добре, що існують такі журнали, як «Мала енциклопедія нотаріуса». Це дійсно енциклопедія нотаріуса, без якої іноді важко працювати і яка завжди стає в нагоді, особливо, коли йдеться про єдину нотаріальну практику.
Відповідно до ч. 3 ст. 34 Закону України «Про нотаріат» (зі змінами, внесеними згідно із Законом від 19.06.2003 № 980-IV, в редакції Закону від 01.10.2008 № 614-VI) тексти договорів, заповітів, довіреностей, свідоцтв, актів про морські протести та протести векселів, перекладів у разі засвідчення нотаріусом вірності перекладу документа з однієї мови на іншу, заяв, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису, за винятком тих примірників, що залишаються у справах нотаріуса, а також дублікатів нотаріальних документів, викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів. Зразок, опис, порядок витрачання, зберігання, обігу та звітності спеціальних бланків нотаріальних документів установлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 1 п. 5 (зі змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства юстиції № 2053/5 від 04.11.2009) Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (2010), далі — Інструкція, тексти договорів, заповітів, довіреностей, свідоцтв, актів про морські протести та протести векселів, перекладів у разі засвідчення нотаріусом вірності перекладу документа з однієї мови на іншу, заяв, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису, за винятком тих примірників, що залишаються у справах нотаріуса, а також дублікатів нотаріальних документів, викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів з лицьового та зворотного боку цих бланків. Зразок, опис, порядок витрачання, зберігання, обігу та звітності спеціальних бланків нотаріальних документів установлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 4 п. 5 Інструкції (2010) вчинення інших нотаріальних дій здійснюється без використання спеціальних бланків нотаріальних документів.
Відповідно до п. 1 глави 9 розділу I Порядку (в редакції від 22.02.2012) тексти договорів, заповітів, довіреностей, свідоцтв, актів про морські протести та протести векселів, перекладів у разі засвідчення нотаріусом вірності перекладу документа з однієї мови на іншу, заяв, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису, за винятком заяв у електронній формі та примірників, що залишаються у справах нотаріуса, а також дублікатів нотаріальних документів, викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів з лицьового та зворотного боку цих бланків. Вчинення інших нотаріальних дій з використанням спеціальних бланків нотаріальних документів допускається на прохання особи, що звернулась за вчиненням нотаріальної дії.

ВІКТОР АНДРЄЄВ отримати повну версію статті