НАБУТТЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ГАРАЖ

ОЛЬГА РОЗГОН,
кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільно-правових дисциплін Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна
НАБУТТЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ГАРАЖ
Розповсюдженими є такі ситуації:
суб’єкт на своїй земельній ділянці збудував гараж, але не за проектною документацією. Чи буде це порушенням закону?
або в суб’єкта є квартира в багатоповерховому будинку. Навкруги будинку збудовані гаражі. Чи є це самовільним незаконним будівництвом?
Для будь-якого автовласника стоїть першочергова проблема — забезпечити свого залізного «вихованця» гаражем. Але як це правильно оформити? Чи на всі гаражі необхідно оформлювати право власності?
Гараж ― капітальна або тимчасова будівля чи споруда для зберігання транспортних засобів.
За строком експлуатації виокремлюють:
капітальний гараж ― будівля або споруда для зберігання транспортних засобів з нерегламентованим правоустановчим документом, що встановлює термін експлуатації;
металевий гараж (тимчасова споруда) ― споруда для зберігання транспортних засобів з терміном експлуатації, встановленим правоустановчим документом (рішенням міської ради або виконавчого комітету), яка виконується з полегшених металоконструкцій і встановлюється тимчасово. Металеві гаражі не є нерухомістю, не мають капітального фундаменту і є тимчасовими спорудами. Відповідно ст. 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Металеві гаражі не підлягають реєстрації як тимчасові споруди, а також споруди, не пов’язані фундаментом із землею, в експлуатацію не приймаються і право власності на них не оформлюється. Земельні ділянки для обслуговування тимчасових металевих гаражів приватизації не підлягають.
Отже, як бачимо, основною відмінністю постійного (капітального) гаража від тимчасового (металевого) є наявність фундаменту.
За видами основних будівельних матеріалів, які використовують для будівництва стін, гаражі ділять на: дерев’яні, цегляні (кам’яні або блокові), металеві і т. д. Дерев’яні ― споруди з дерев’яними каркасно-панельними (щитовими) і каркасними стінами. Бутобетонні гаражі ― споруди побудовані зі збірних або монолітних шлако- або тирсобетоних матеріалів. Цегляні гаражі ― споруди з цегляними стінами. Металеві гаражі ― споруди заводського виготовлення.
За кількістю місць для автомобіля гаражі можуть бути одинарними або подвійними (спарений гараж). Спарений гараж звичайно будується, якщо в сім’ї є два автомобілі. Як правило, такі гаражі мають двоє воріт, оскільки спарений гараж з одними воротами незручний у користуванні.
Для приватних домовласників пропонуються такі види.
Окремо збудовані гаражі ― споруди з власними фундаментами й окремими входами, які є повністю незалежними від житлової будівлі. Прибудовані гаражі ― споруди, які пов’язані з будівлею хоча б однією стіною на ділянці. Прибудова частіше за все розміщена на загальному фундаменті з будинком і є його логічним продовженням. Типове місце розташування ― під кутом 90° С від зовнішнього фасаду будівлі (справа або зліва). Вбудовані гаражі ― споруди, які не мають своїх зовнішніх стін, оскільки вбудовуються в одну з існуючих будівель (частіше за все, в будинок) на ділянці, розташовуються в цокольній частині будівлі. В цокольній зоні, де такий гараж розміщений, не повинно бути житлових приміщень. Це стосується й майданчика безпосередньо над ним. Ці заходи пов’язані з безпекою мешканців.
Види гаражів, які є оптимальними для жителів великих міст.
Обваловані гаражі ― напівзаглиблені двохярусні гаражі, які розташовані поряд із житловими будинками. Підземні гаражі ― споруди, повністю заховані під землею, які розташовуються під великими площами. Усередині приміщення простір може бути поділено на окремі бокси або ж він може бути загальною стоянкою. Механізовані гаражі ― це багаторівневі гаражі з вертикальним зберіганням машин у боксах, побудованих біля глухої стіни будівель, де підйомники заганяють авто на верхні рівні.
Багатоповерхові наземні гаражі ― це багаторівневі споруди, в яких або стіни прольотів практично відсутні або ж вони мають цільні зовнішні стіни.
Багатоповерхові наземні гаражі бувають відкритого або закритого типу.
Багатоповерхові наземні гаражі відкритого типу ― це гаражі, де зовнішні стіни прольотів практично відсутні (не менше 50% від їх довжини), та мають високі бордюри або натягнуті страхувальні троси. Багатоповерхові наземні гаражі закритого типу ― це гаражі, які будуються з цільними зовнішніми стінами.
Багатоповерхові наземні гаражі, виходячи з опалення приміщення, також поділяться на:
наземний манежний ― це окремо неопалювальна «етажерка», яка складається з трьох–шести поверхів, де знаходяться автомобілі;
наземний холодний боксовий ― це «етажерка», де кожний автомобіль має своє місце, відокремлене капітальною стіною й воротами;
наземний теплий боксовий ― це окремо опалювальна «етажерка», де кожний автомобіль має своє місце, відокремлене капітальною стіною й воротами.
Комбіновані гаражі ― це споруди, які знаходяться на «гаражних поверхах», які можуть бути розташовані на нижньому рівні (в цоколі), між поверхами або ж на самому верхньому ярусі торгового, розважального центру або адміністративної будівлі. Ці типи гаражів можуть мати відкритий паркінг, розташований у цокольній частині будівлі. Для нього відводиться повністю перший поверх основної споруди, бокові стіни відсутні (тільки підпірні колони за периметром майданчика). Для сучасних багатоповерхових будинків передбачають паркінг закритого типу. Щодо міжповерхових і «верхніх» паркінгів, то для їх обслуговування потрібні вантажні ліфти для доставки машин на «відпочинок». Такі гаражі призначені для тимчасової стоянки, поки відкрита для доступу основна будівля .
Спершу зазначимо, що отримати гараж на земельній ділянці можна такими способами:
збудувати на приватній земельній ділянці;
набути за цивільно-правовими договорами, успадкувати.
Якщо суб’єкт бажає набути право на гараж, необхідно вирішити два питання:
отримати документ на законне користування (договір оренди земельної ділянки або акт держвласності на землю) або володіння землею під гаражем;
зареєструвати право власності на гараж у БТІ (якщо гараж капітальний — цегляний та/або стоїть на фундаменті, тобто невіддільний від землі).
Благоустрій території житлової та громадської забудови здійснюється з урахуванням вимог використання цієї території відповідно до затвердженої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також установлених будівельних норм, державних стандартів, норм і правил (ч. 2 ст. 23 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 р. № 2807-IV).
До об’єктів благоустрою території житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, на яких розміщені об’єкти житлової забудови, громадські будівлі та споруди, інші об’єкти загального користування (ч. 1 ст. 23 вказаного Закону).
Громадянами земельні ділянки можуть використовуватися для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва. Земельні ділянки використовуються також юридичними особами: житлово-будівельними (житловими) й гаражно-будівельними кооперативами для житлового та гаражного будівництва і підприємствами, установами та організаціями для управління багатоквартирними жилими будинками.
Порядок використання зазначених земельних ділянок визначається на підставі Закону України «Про основи містобудування» від 16.11.1992 р. № 2780-XII, Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. № 3038-VI, Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, Державних будівельних норм ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» , Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 р. № 2807-IV.
Громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених Земельним кодексом України (далі — ЗК України).

Ольга РОЗГОН отримати повну версію статті