МІРКУВАННЯ НА ТЕМУ «ЗАБОРОНЕНОГО» ПИТАННЯ

ВАДИМ Д’ЯЧЕНКО,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу
МІРКУВАННЯ НА ТЕМУ
«ЗАБОРОНЕНОГО» ПИТАННЯ
Особа нотаріуса завжди викликає неоднозначну реакцію практично у всіх, хто звертається до нього з будь-яких питань. Неузгодженість у діях колег шкодить не тільки престижу професії, але і додає зайвого клопоту нам та нашим клієнтам. Як і в будь-якій творчій професії, при вирішенні того чи іншого питання нотаріуси інколи можуть застосовувати різні підходи. Останнім часом серед цікавих моментів у роботі нотаря виявились деякі нюанси в такій простій дії, як зняття заборони з об’єктів нерухомості. Знімати заборону на підставі рішення суду про визнання фізичної особи — підприємця банкрутом або не знімати — сьогодні кожен нотаріус вирішує це питання на свій розсуд.
Як відомо, відповідно до п. 9 ст. 34 Закону України «Про нотаріат» вiд 02.09.1993 р. № 3425-XII (далі — Закон) серед нотаріальних дій, що вчинюються нотаріусами, є накладання заборони на відчуження житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна.
Ні в кого не викликає сумнівів необхідність накладення заборони на відчуження об’єкта нерухомого майна, і саме тому законодавець передбачив учинення такої дії нотаріусом, який у цьому випадку виступає як особа, що повинна забезпечувати юридичне оформлення гарантії іпотекодержателя на одержання останнім відшкодування з відчуження нерухомого майна іпотекодавця у випадку, якщо зобов’язання, за якими була передана в іпотеку ця нерухомість, не виконані. І, як правило, жодних проблем у нотаріусів вчинення такої дії не викликає.
Останнім часом у зв’язку з економічною кризою у багатьох клієнтів кредитних установ виникли труднощі з поверненням кредитних коштів, а деякі з них опинилися у дуже скрутних життєвих умовах. Як наслідок, одним із напрямків для вирішення проблем по розрахунках з кредиторами стало зростання кількості звернень суб’єктів підприємницької діяльності до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» вiд 14.05.1992 р. № 2343-XII (далі — Закон про банкрутство). Такий крок відчаю свідчить про те, що суб’єкт господарювання використав усі можливі заходи і більше не має інших шляхів, аніж провести цю, безумовно, сумну для господаря операцію, коли, як то кажуть, з молотка піде «все, что нажито непосильным трудом».
Є кілька причин збільшення випадків банкрутства саме фізичних осіб — підприємців:

Вадим Д’яченко отримати повну версію статті