МОБІЛІЗАЦІЯ: ЩО НОВОГО ДЛЯ НОТАРІУСА?

ВОЛОДИМИР МАРЧЕНКО,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії нотаріату України
МОБІЛІЗАЦІЯ: ЩО НОВОГО ДЛЯ НОТАРІУСА?
Уже п’ятий місяць ситуація у нашій країні є напруженою. Одним із проявів цього є оголошення мобілізації. Людей призвали до лав армії з метою проведення АТО. Не стали виключенням і працівники нотаріуса. Є серед призваних у зв’язку з мобілізацією і самі нотаріуси.
Останні місяці наші законотворці удосконалювали законодавство, пов’язане з мобілізацією працівників. Спочатку це був Закон № 1169 . А сьогодні це Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20.05.2014 № 1275-VII (далі — Закон № 1275). А тепер проаналізуємо останні нововведення, що зачеплять діяльність нотаріуса.
І. МОБІЛІЗОВАНО НОТАРІУСА: ЯК ПЛАТИТИ ПОДАТКИ ТА ЗВІТУВАТИ?
1. ПДФО та єдиний внесок з нотаріальної діяльності
Завдяки змінам, унесеним Законом № 1275, з’явилися нові п. 25 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі — ПК) та п. 92 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 .
Так, зміни до ПК передбачають, що нотаріуси як самозайняті особи на весь період військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати й подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) зі своєї діяльності.
Зміни до Закону № 2464 також передбачають звільнення нотаріусів від своїх обов’язків щодо сплати та звітування з єдиного внеску, що передбачено ч. 2 ст. 6 Закону № 2464. Це не стосується нотаріусів, які є роботодавцями (звітність щодо доходів найманих працівників потрібно подавати, про це далі).
Таке звільнення діє для нотаріусів, яких призвано на військову службу під час мобілізації або залучено до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими у воєнний час. Звільняючі норми діють з першого дня мобілізації і протягом усього особливого періоду. Мобілізація розпочата 18.03.2014 (з дня набрання чинності Указом Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17.03.2014 № 303/2014; далі — Указ № 303).
А тому, якщо нотаріуса було мобілізовано протягом березня–травня, то на період його мобілізації діє звільнення від подачі звітності на нарахування та сплату ПДФО і єдиного внеску з доходів нотаріуса.
На жаль, фактично для нотаріуса ця норма нічого нового не привнесе, бо ПДФО та єдиний внесок і так ні з чого буде платити (нотаріус не отримує доходи від нотаріальної діяльності, бо служить в армії). А щодо подання декларації з ПДФО та форми № Д5 з єдиного внеску, то нотаріус звітує раз на рік (до 1 травня), і за 2014 рік звітувати потрібно буде у 2015 році. Тож навряд чи норма буде застосована, звичайно, якщо ситуація з мобілізацією не затягнеться до наступного року.
Якщо ж доведеться-таки застосовувати звільняючу норму, то підставою для такого звільнення буде:
заява самозайнятої особи (у довільній формі);
копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, в особливий період.
Ці документи нотаріус має подати до органу доходів і зборів за місцем своєї податкової реєстрації протягом 10 днів після демобілізації.
Якщо демобілізований нотаріус перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації, в особливий період, заяву і копію військового квитка (копію іншого документа) потрібно подати протягом 10 днів після закінчення лікування (реабілітації).

Володимир МАРЧЕНКО отримати повну версію статті