Листи Міністерства юстиції України та Держземагенства України

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001, тел.: +380 44 278-37-23, факс: +380 44 271-17-83
E-mail: themis@minjust.gov.ua http://www.minjust.gov.ua
Код ЄДРПОУ 00015622
24.09.2013 № 13.1-32/759
На № _________________
Начальникам головних управлінь юстиції
Міністерства юстиції України
в Автономній Республіці Крим,
в областях, містах Києві та Севастополі
Міністерство юстиції України у зв’язку з чисельними зверненнями щодо порядку видачі дублікатів державних актів на право власності на земельну ділянку у разі їх втрати повідомляє наступне.
Відповідно до статті 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Із запровадженням з 01 січня 2013 року нової системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державні акти на право власності на землю не видаються. Натомість документом, що посвідчує право власності, є свідоцтво про право власності на нерухоме майно, яке видає державний реєстратор відповідно до вимог статті 9 вищевказаного Закону.
В той же час, за загальним правилом, у разі втрати або зіпсування документа лише суб’єкт, що видавав такий документ, може видати його дублікат. Єдиною підставою, за наявності якої видача дубліката документа не може бути здійснена суб’єктом, який видав такий документ, це ліквідація (припинення діяльності) такого суб’єкта. У такому випадку видача дубліката документа здійснюється правонаступником відповідного суб’єкта або архівною установою (якщо передбачається передача документів до архіву).
З метою врегулювання зазначеного питання Міністерством юстиції України спільно з Державною реєстраційною службою підготовлено проект постанови Кабінету Міністрів України, який на сьогодні відповідно до вимог законодавства погоджується із заінтересованими органами.
Запропонованими змінами передбачається, що для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, реєстрація якого проведена до 1 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, у зв’язку із втратою, пошкодженням чи зіпсуванням свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, державного акта на право власності на земельну ділянку заявник подає органу державної реєстрації прав: 1) завірену в установленому порядку органом, що видавав документ, копію примірника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа; 2) оголошення про втрату документа у регіональних друкованих засобах масової інформації за місцем розташування нерухомого майна, в якому має бути зазначено: назва документа, його номер і дата видачі, на чиє ім’я виданий, яким органом та вказівка на визнання його недійсним (крім випадків пошкодження чи зіпсування документа).
За результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор органу державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію права власності з видачею свідоцтва на заміну втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа. У свідоцтві зазначається серія, номер, назва, дата видачі та суб’єкт, який здійснив видачу втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа.
Зазначений лист прошу довести до відома нотаріусів для врахування в роботі.
Заступник Міністра-керівник апарату Іващенко Ю.І.

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001, тел.: +380 44 278-37-23, факс: +380 44 271-17-83
E-mail: themis@minjust.gov.ua http://www.minjust.gov.ua
Код ЄДРПОУ 00015622
30.09.2013 № 13.1-32/767/
На № _________________
Начальникам головних управлінь юстиції
Міністерства юстиції України
в Автономній Республіці Крим,
в областях, містах Києві та Севастополі
Міністерством юстиції України з ініціативи Головного управління юстиції у Полтавській області та з метою з’ясування єдиної позиції щодо поширення дії мораторію (заборони) на відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення у випадку добровільної відмови власника від права власності на земельку ділянку з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» на користь держави чи територіальної громади було направлено запит до Державного агентства земельних ресурсів України, як центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів (копія відповіді додається).
Прошу довести цю інформацію до відома нотаріусів для використання в роботі.
Додаток: на 2 арк.
Директор Департаменту
нотаріату та банкрутства Л.В. Чигвінцева

ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО
ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
ДЕРЖЗЕМАГЕНТСТВО УКРАЇНИ
вул. Народного Ополчення, 3, м. Київ, 03680, МСП, тел. 249-96-91, 249-96-75, факс 249-96-70
dazr@dazru.gov.ua
________________ № ___________________ На __________________ від __________________
Міністерство юстиції України
Про надання роз’яснення
Державним агентством земельних ресурсів України розглянуто лист Міністерства юстиції України від 14.08.2013 № 13.1-31/637 про надання роз’яснення стосовно поширення дії підпункту «б» пункту 15 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України на випадки добровільної відмови власника від права власності на земельну ділянку на користь держави чи територіальної громади та повідомляється наступне.
Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Статтею 140 Земельного кодексу України визначені підстави припинення права власності на земельну ділянку, а саме:
а) добровільна відмова власника від права на земельну ділянку;
б) смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця;
в) відчуження земельної ділянки за рішенням власника;
г) звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора;
ґ) відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб;
д) конфіскація за рішенням суду;
е) невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
Отже, законодавством розмежовані поняття «добровільна відмова власника від права на земельну ділянку» та «відчуження земельної ділянки за рішенням власника» як підстави припинення права на земельну ділянку.
Порядок припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника від права на земельну ділянку визначений статтею 142 Земельного кодексу України. Так, припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника землі на користь держави або територіальної громади здійснюється за його заявою до відповідного органу.
Підпунктом «б» пункту 15 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України встановлено, що до 1 січня 2016 року не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам — учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.
Виходячи з викладеного, Держземагентство вважає за можливе реалізацію права громадян та юридичних осіб на добровільну відмову від права власності на земельні ділянки відповідно до законодавства.
Заступник Голови Є.С. Бердніков

отримати повну версію статті