ЛИСТ ДЕРЖАВНА СЛУЖБА ФІНАНСОВОГО МОНІТОРИНГУ УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА ФІНАНСОВОГО МОНІТОРИНГУ УКРАЇНИ
вул. Білоруська, 24, м. Київ, 04655, MCП 655,
тел.: (044) 594-16-01, факс: (044) 594-16-00
E-mail: sdfm@sdfm.gov.ua Код ЄДРПОУ: 37471802

02.08.2013 № 3028/0340-07-3
на __________ від _________ Приватному нотаріусу
Львівського міського
нотаріального округу Шахрай С.О.
вул. Тобілевича, 5, кв. 3, м. Львів, 79018

Щодо надання рекомендацій
Державна служба фінансового моніторингу України розглянула запит приватних нотаріусів Львівського міського нотаріального округу та повідомляє наступне.
Щодо першого питання
Відповідно до підпункту «г» пункту 8 частини другої статті 5 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» (далі — Закон) спеціально визначеними суб’єктами первинного фінансового моніторингу є, зокрема, нотаріуси, у випадках, передбачених статтями 6 і 8 Закону.
Частиною першою статті 8 Закону встановлено, що нотаріуси виконують обов’язки суб’єкта первинного фінансового моніторингу, якщо вони беруть участь у підготовці і здійсненні правочину щодо: купівлі-продажу нерухомості; управління активами клієнта; управління банківським рахунком або рахунком у цінних паперах; залучення коштів для утворення юридичних осіб, забезпечення їх діяльності та управління ними; утворення юридичних осіб, забезпечення їх діяльності чи управління ними, а також купівлі-продажу юридичних осіб.
В той же час, відповідно до частини шостої статті 8 Закону нотаріуси, як суб’єкти первинного фінансового моніторингу, не повідомляють Держфінмоніторинг України про свої підозри щодо фінансових операцій у разі, якщо відповідна інформація стала їм відома за обставин, що є предметом таємниці вчинюваних нотаріальних дій, крім випадків посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна, за умови, що сума такої операції дорівнює чи перевищує 400000 гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, еквівалентну 400000 гривень.
Таким чином, нотаріус повідомляє Держфінмоніторинг України про фінансові операції з посвідчення договору купівлі-продажу нерухомості на суму, що дорівнює або перевищує 400000 гривень, або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті еквівалентну 400000 гривень, які підлягають фінансовому моніторингу за ознаками, визначеними статтею 16 Закону, лише у випадку, якщо у нього виникають підозри, що такі операції пов’язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або якщо вони пов’язані, стосуються або призначені для фінансування тероризму.
У таких випадках, згідно з частиною четвертою статті 12 Закону, подання нотаріусом інформації Держфінмоніторингу України в установленому порядку не є порушенням професійної таємниці.
Водночас, нотаріуси виконують обов’язки суб’єкта первинного фінансового моніторингу, якщо вони беруть участь у підготовці і здійсненні правочинів, визначених частиною першою статті 8 Закону. Тобто, при посвідченні інших договорів, зазначених у частині першій статті 8 Закону, нотаріус зобов’язаний виконувати інші обов’язки (крім повідомлення Держфінмоніторингу України), передбачені Законом для спеціально визначених суб’єктів первинного фінансового моніторингу (ідентифікація клієнтів, реєстрація фінансових операцій, зберігання документів тощо).
Щодо другого питання
Відповідно до пункту 15 частини другої статті 6 Закону суб’єкт первинного фінансового моніторингу, в тому числі і нотаріус, зобов’язаний зберігати документи щодо ідентифікації осіб, які провели фінансову операцію, що згідно з Законом підлягає фінансовому моніторингу, а також усі документи, що стосуються ділових відносин з клієнтом, не менше п’яти років після завершення ділових відносин, а всі необхідні дані про операції — не менше п’яти років після завершення операції (при цьому строки зберігання документів можуть бути продовжені відповідним суб’єктом державного фінансового моніторингу у порядку, встановленому законодавством).
Таким чином, вищезазначені документи повинні зберігатися протягом п’яти років у випадку, якщо проведена фінансова операція підлягає фінансовому моніторингу. У іншому разі документи не зберігаються.
Щодо третього питання

отримати повну версію статті