Лист Головного управління юстиції у Харківській області від 21.01.2013 № 02­37/85 «Щодо надання методичних рекомендацій»

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
вул. Петровського, 16, м. Харків, 61002,
тел. 751-81-68, факс 751-81-71
Державним та приватним нотаріусам м. Харкова та області
21.01.2013 № 02-37/85
На № _________________
Щодо надання методичних рекомендацій
За результатами проведеної наради за участю представників Методичної ради нотаріусів Харківської області, реєстраційної служби та ХФ ДП «Інформаційний центр», з метою належного виконання нормативно-правових актів, які регулюють порядок реєстрації речових прав на нерухоме майно та створення єдиної практики в області, направляємо до відома та використання в роботі роз’яснення з окремих питань, які виникають на практиці.
Додаток: на 4-ох арк.
Заступник начальника
Головного управління І. В. Левченко
До відома та використання в роботі
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» нотаріус як спеціальний суб’єкт здійснює функції державного реєстратора, крім ведення реєстраційних справ щодо об’єктів нерухомого майна та видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно.
Відповідно до п. 22 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 № 703 (зі змінами, внесеними згідно з Постановами Кабінету Міністрів України), у разі прийняття нотаріусом рішення про державну реєстрацію — заяву про державну реєстрацію, копії поданих заявником для проведення державної реєстрації прав документів, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, документ про сплату державного мита, а також інші документи, що видані, оформлені або отримані ним під час проведення державної реєстрації прав, нотаріус у день прийняття такого рішення передає органові державної реєстрації прав за місцем розташування нерухомого майна у порядку, встановленим Мін’юстом, для долучення їх до реєстраційної справи.
Відповідно до п. 3 Порядку передачі документів у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого наказом Міністерства юстиції України 20.01.2012 № 111/5 в редакції Наказу Міністерства юстиції № 1841/5 від 14.12.2012 документи у сфері державної реєстрації прав передаються органу державної реєстрації прав за місцем розташування нерухомого майна нарочно з описом вкладення або шляхом надіслання рекомендованого листа з описом вкладення. Документи передаються до органу державної реєстрації прав за місцем розташування нерухомого майна у строки, визначені законодавством у сфері державної реєстрації прав.
Опис вкладення має містити повний перелік документів, які передаються, із зазначенням кількості аркушів кожного окремого документа, прізвища, імені та по батькові державного реєстратора прав на нерухоме майно, який передає зазначені документи, та повної назви відповідного органу державної реєстрації прав, найменування нотаріальної контори або назву нотаріального округу.
Опис підписується державним реєстратором — нотаріусом та скріплюється печаткою.
Документи з описом вкладення передаються (нотаріусом, працівником держнотконтори або особою, що перебуває у трудових відносинах з приватним нотаріусом) із супровідним листом під розписку у розносній книзі для місцевої кореспонденції (у разі подання документів нарочним).
З метою встановлення єдиної практики подачі документів до реєстраційних служб Харківської області, наводимо, як приклад, форму опису вкладення (додаток 1) та порядок формування документів для передачі у наступній послідовності (з відповідним зазначенням в описі вкладення):
1. Заява про державну реєстрацію.
2. Копія документа, що посвідчує особу заявника (у разі подання документів уповноваженою особою — копія документа, що посвідчує особу, яку представляють та копія документа, що посвідчує особу представника).
3. Копія облікової картки платника податків заявника (у разі подання документів уповноваженою особою – копія облікової картки платника податків особи, яку представляють та копія облікової картки платника податків представника).
4. Копія документу, що підтверджує повноваження представника (у випадках подачі заяви представником).
5. Копії документів, поданих для проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно (в тому числі, копія правовстановлюючого документу на об’єкт нерухомого майна, засвідчена нотаріально).
6. Документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав.
7. Документ про сплату державного мита.
8. Інші документи, що видані, оформлені або отримані під час проведення державної реєстрації прав в хронологічному порядку (картки прийому заяви, рішення, витяги тощо).
Копії переданих документів державний реєстратор засвідчує підписом, скріплює печаткою та залишає в обліковій справі.
Відповідно до статті 46-1 Закону України «Про нотаріат» нотаріус під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва має доступ та користується Державним реєстром речових прав на нерухоме майно.
Користування Державним реєстром речових прав на нерухоме майно здійснюється безпосередньо нотаріусом, який вчиняє відповідну нотаріальну дію.
Законом України №5208-VI від 06.09.2012 до статті 34 Закону України «Про нотаріат» внесені зміни, зокрема: з переліку нотаріальних дій, що вчиняють нотаріуси виключена така нотаріальна дія як зняття заборони.
Таким чином, з урахуванням вимог Порядку використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України за № 1844/5 від 14.12.2012 зняття заборони, якщо це не пов’язано із вчиненням нотаріальної дії з нерухомим майном, повинно провадитись державною реєстраційною службою.
Крім того, у зв’язку з численними запитами нотаріусів щодо застосування посвідчувальних написів, установлених додатком 25 до Правил ведення нотаріального діловодства при посвідченні договорів відчуження нерухомого майна, до врегулювання вказаного питання, направляємо для використання в роботі зразок посвідчувального напису:
Місто Харків, Україна, п’ятнадцятого січня дві тисячі тринадцятого року.
Цей договір посвідчено мною, ____ приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області.
Договір підписано сторонами у моїй присутності.
Особи сторін встановлено, їх дієздатність, а також належність ______ відчужуваної квартири перевірено.
Відповідно до статті 182 Цивільного кодексу України право власності на квартиру підлягає державній реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Зареєстровано в реєстрі за № _______
Стягнуто плати за домовленістю
Приватний нотаріус Підпис
Печатка
Додаток 1
Зразок опису вкладення документів для передачі
до органу державної реєстрації прав
Опис вкладення щодо об’єкту, розташованого за адресою:
___________________________________________________________________________________________
№ п/п Перелік документів Кількість аркушів
1. Заява Петренко А.А. про державну реєстрацію права власності від 15.01.2013 № 111111 (можливі додатки) 1 арк.
2. Квитанція про сплату державного мита від 15.01.2013 1 арк.
3. Квитанція про внесення плати за надання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 15.01.2013 1 арк.
4. Картки прийому заяви Петренко А.А. № 222222 (два примірника) 2 арк.
5. Копія паспорта Петренко А.А. 3 арк.
6. Копія облікової картки платника податків Петренко А.А. 1 арк.
7. Копія договору купівлі­продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом ХМНО Івановою А.А. 15.01.2013 за р. № 21 2 арк.
8. Відомості за результатами пошуку інформації від 15.01.2013 2 арк.
9. Витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна щодо податкової застави від 15.01.2013 1 арк.
10. Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 15.01.2013 № 33333 2 арк.
11. Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від15.01.2013 № 44444 2 арк.
Державний реєстратор —
приватний нотаріус ХМНО
Іванова А. А. _____________
Печатка державного реєстратора підпис

отримати повну версію статті