КУПІВЛЯ-ПРОДАЖ ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ БЕЗ ЗНЯТТЯ З ОБЛІКУ

ІРИНА БІЛОУС,
юрист
КУПІВЛЯ-ПРОДАЖ ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ БЕЗ ЗНЯТТЯ З ОБЛІКУ
У цій статті розглянемо способи купівлі-продажу транспортного засобу (далі — ТЗ) без зняття з обліку (спрощена перереєстрація) фізичними особами, процедуру, вартість, плюси і мінуси таких способів.
НОТАРІАЛЬНЕ ОФОРМЛЕННЯ ДОГОВОРУ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ ТЗ (ДАЛІ — ДОГОВІР)
Посвідчення правочинів щодо відчуження ТЗ провадиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї зі сторін правочину (згідно з ч. 4 ст. 55 Закону України «Про нотаріат»).
Насамперед продавець отримує звіт про оціночну вартість ТЗ, складений в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства» від 04.03.2013 № 231. Вартість звіту сьогодні становить приблизно 200 грн.
Потім продавець на підставі заяви бере довідку у відповідному підрозділі Державтоінспекції та Держсільгоспінспекції про те, що транспортний засіб або його складові частини, що мають ідентифікаційні номери, не перебувають у розшуку. Довідка надається безкоштовно.
НОТАРІАЛЬНЕ ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРУ ТА ВАРТІСТЬ ПОСЛУГ
1. Нотаріус встановлює зацікавлених осіб за документами (оригінал паспорта — звертаємо увагу на наявність в паспорті вклеєних фотографій при досягненні особою 25-річного або 45-річного віку; довідка про присвоєння ідентифікаційного номера — оригінал; якщо особа через свої релігійні переконання у встановленому законодавством порядку відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, то нотаріус перевіряє цей факт за відміткою у її паспорті). Копії цих документів долучаємо до договору після його підписання сторонами.
2. Нотаріус витребовує оригінал свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт). Копія (фотокопія) цього документа залишається у справах нотаріуса. Оригінал документа надається покупцю після підписання Договору.
3. На копіях (фотокопіях) зазначених документів нотаріус проставляє відмітку «згідно з оригіналом» з проставленням дати та підпису.
4. Нотаріус також витребовує звіт про оціночну вартість ТЗ та довідку відповідного підрозділу Державтоінспекції та Держсільгоспінспекції про те, що транспортний засіб або його складові частини, що мають ідентифікаційні номери, не перебувають у розшуку (звіт і довідка залишаються у справах нотаріуса).
5. Нотаріус проводить правовий аналіз юридичного змісту документів на їх відповідність чинному законодавству при посвідченні правочинів щодо відчуження рухомого майна за участю фізичних осіб — 43,09 грн.
6. Нотаріусом перевіряється відсутність обтяжень за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна — 34 грн. У разі наявності заборони правочин про відчуження майна, обтяженого боргом, посвідчується лише у разі згоди кредитора і набувача на переведення боргу на набувача. У разі перебування ТЗ у податковій заставі договір про його відчуження посвідчується за умови письмової згоди відповідного податкового органу. Якщо автомобіль був придбаний у кредит, необхідний оригінал листа з банку про погашення кредиту.
Виготовлення (друкування) документів (одна сторінка) — 20,51 грн.
Витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна залишається у справах нотаріуса.
7. Нотаріус приймає та засвідчує справжність підпису на заяві про кількість ТЗ, що відчужені власником ТЗ протягом поточного календарного року.
Текст заяви викладається без застосування спеціальних бланків нотаріальних документів.
Примірник заяви долучається до Договору після його підписання.

ІРИНА БІЛОУС отримати повну версію статті