Корпоративне право: Відповіді на запитання

1. Приватне підприємство. Яким чином подарувати або продати приватне підприємство, можливо мова буде йти про корпоративні права? Процедура, які потрібні документи, що буде правовстановлюючим? Яка процедура реєстрації, що необхідно обов’язково і в якому вигляді надати реєстратору? Чи потрібна експертна оцінка об’єкта відчуження? Чи потрібно при відчуженні перевіряти податкову заставу або якісь інші заборони? Чи потрібно в цьому випадку вимагати згоду подружжя? За можливості навести приклад зразка договору відчуження.
Правовий статус приватних підприємств визначається Господарським кодексом України (далі – ГКУ). На жаль, ГКУ, так само як і його попередник – Закон «Про підприємства в України», залишив неврегульованою процедуру зміни засновника приватного підприємства.
Єдиною нормою, яка регулює зазначені відносини, є ч. 3 ст. 29 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців». Зазначена стаття закріплює наступне: «У разі внесення змін до установчих документів, які пов’язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається…нотаріально посвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально посвідчений документ про передання права засновника (учасника) іншій особі».
Таким чином, для фізичної особи – засновника приватного підприємства Законом встановлено дві альтернативи:
– скласти заяву про вихід з товариства;
– укласти договір про передання права засновника іншій особі.
Вважаємо, що вийти «зі складу засновників» приватного підприємства неможливо, адже воно залишиться взагалі без засновників (хоча на практиці були й такі спроби). Подання ж заяви про вихід зі складу учасників приватного підприємства та передання своїх прав іншій особі є неправомірним (хоча на практиці деякі державні реєстратори приймають такі заяви). Безоплатне передання своїх майнових прав іншій особі є даруванням (ст. 717, ч. 2 ст. 718 ЦКУ) й має оформлюватися двостороннім договором, а не письмовою заявою. Крім того, правовий статус засновника приватного підприємства пов’язаний не тільки з правами, але й певними обов’язками, а тому потрібна згода іншої особи на набуття такого статусу. Зауважимо також, що державному реєстратору має подаватись нотаріально завірена копія заяви фізичної особи про вихід з товариства. Така копія має бути завірена нотаріусом тільки після засвідчення справжності підпису фізичної особи на документі (ч. 2 ст. 75 Закону «Про нотаріат»). Але нотаріус не може засвідчити справжність підпису на документі який має характер угоди (ч. 1 ст. 78 Закону «Про нотаріат»). Таким чином, якщо у заяві про вихід з товариства буде зазначено, що права засновника передаються іншій особі та назване її ім’я, то це має розглядатися як договір дарування.
Єдиним можливим і юридично обґрунтованим варіантом передання своїх прав засновника іншій особі є

Олена КІБЕНКО отримати повну версію статті