КОРОТКО ПРО ДРРП ЗА ПІДСУМКАМИ РЕГІОНАЛЬНИХ СЕМІНАРІВ ТА СПІЛКУВАННЯ НОТАРІУСІВ НА «МАЛОМУ ФОРУМІ» САЙТА WWW.YURRADNIK.COM.UA

ВОЛОДИМИР МАРЧЕНКО,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії нотаріату України
ОЛЕНА ЧУЄВА,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України
КОРОТКО ПРО ДРРП ЗА ПІДСУМКАМИ РЕГІОНАЛЬНИХ СЕМІНАРІВ ТА СПІЛКУВАННЯ НОТАРІУСІВ НА «МАЛОМУ ФОРУМІ» САЙТА WWW.YURRADNIK.COM.UA
1. Щодо компетенції відкривати розділи
Державний реєстратор зобов’язаний у разі звернення до нього суб’єкта права відкрити розділ та зареєструвати право власності на об’єкт нерухомого майна, право на який заявлено вперше (п. 2 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 22.06. 2011 № 703, далі — Порядок № 703), у разі відсутності підстав для відмови згідно зі ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Нотаріус має право відкрити розділ, це виходить з аналізу п. 2 Порядку № 703. Але нотаріус має право і відмовити у відкритті розділу у разі, якщо нотаріусу не відомо, чи буде вчинена нотаріальна дія з цим нерухомим майном.
2. Облікова справа, реєстраційна справа
Поняття реєстраційної справи міститься у п. 55 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1141 (далі — Порядок № 1141) і ведеться тільки державним реєстратором Державної реєстраційної служби. У разі прийняття рішення про державну реєстрацію прав нотаріусом реєстраційна справа відкривається реєстратором на підставі документів, переданих нотаріусом.
Облікова справа (п. 59 Порядку № 1141) відкривається в строго визначених випадках і зберігається у нотаріуса та не передається реєстратору (п. 3 Порядку передачі документів у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 26.12.2011 № 111/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2012 за № 118/20431, далі — Порядок № 111/5).
До реєстраційної справи нотаріус надсилає оригінали заяви, дві картки, рішення, витяг, квитанції, нотаріальну копію правовстановлювального документа, а також копію паспорта та довідки про присвоєння податкового номера (довіреності), засвідчену особистим підписом заявника з проставленням відмітки «Згідно з оригіналом», дати, прізвища та ініціалів заявника. Супроводжувальний лист та опис вкладення (п. 56 Порядку № 1141).
Неправильно зазначається нотаріусами код КУАТУ: тільки область без зазначення населеного пункту. Нотаріус не закінчує процедуру відкриття розділу перед видачею витягів, а також не задовольняються заяви.
3. Процедура реєстрації
1) перед реєстрацією вчинюємо всі пошуки безкоштовно з метою впевнитися у відсутності підстав для відмови у нотаріальному посвідченні правочину або видачі свідоцтва про право на спадщину;
2) реєстрація заяви;
3) формування картки;
4) відомості за результатами пошуку;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію (не забути з відкриттям розділу, якщо вперше);
6) відкриття розділу;
7) реєстрація права власності;
8) завершення відкриття розділу;
9) витяг в процедурі реєстрації;
10) задоволення заяви;
11) витяг в порядку доступу нотаріуса (по об’єкту та по суб’єкту на відчужувача, спадкодавця);
12) нотаріальне посвідчення правочину;
13) реєстрація переходу права власності (у разі посвідчення правочину про перехід права власності).
4. Щодо кількості витягів у порядку доступу нотаріусів, а також на бланках чи ні
Пошуки перед відкриттям розділу — безкоштовно.
Відомості за результатом пошуку — безкоштовно (долучаються до реєстраційної справи, виготовляються без використання бланків, засвідчуються підписом та печаткою реєстратора).
Витяг в порядку доступу нотаріусів — 68 грн. кожна перевірка (перевіряється за новим реєстром за об’єктом та за кожним суб’єктом окремо), вказані витяги долучаються до нотаріальної справи (виготовляються на білих аркушах, засвідчення підписом та печаткою не передбачено).
Додатково перевіряється відсутність податкової застави — 34 грн. Можна внести декілька осіб в один витяг у двох примірниках, виготовляються на бланках інформаційної системи та засвідчуються підписом та печаткою нотаріуса (один — у нотаріальну справу згідно з Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, другий — у реєстраційну справу).
Необхідність перевірок та долучення витягів регламентовано Порядком використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 14.12.2012 № 1844/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2102/22414 (далі — Порядок № 1844).
Частина 2 п. 8 Порядку № 1844 зобов’язує реєстратора перенести обтяження стосовно всього майна власника у розділ та спецрозділ, тому обтяження необхідно перевіряти і на набувача (спадкоємця). При перенесенні записів треба інформувати обтяжувача (п. 94 Порядку № 703), передбачає повідомлення, форма якого не встановлена, але у разі надання повідомлення шляхом надсилання витягу — 120 грн.
5. Нотаріус прийняв заяву про реєстрацію права та встановив наявність арешту на все майно заявника
У цьому випадку відкривати розділ нотаріус не вправі, бо не може вчинити нотаріальну дію з нерухомим майном. Нотаріус повинен винести рішення про відмову у державній реєстрації прав згідно зі ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а не рішення про зупинення розгляду заяви згідно зі ст. 23 цього Закону, бо наявність арешту не можна розглядати як подання документів не в повному обсязі.

Олена Чуєва отримати повну версію статті