ЗНЯТТЯ ЗАБОРОНИ ВІДЧУЖЕННЯ. ГРА ЗА НОВИМИ ПРАВИЛАМИ

ОЛЕНА ЧУЄВА,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об’єднань при Міністерстві юстиції України
ЗНЯТТЯ ЗАБОРОНИ ВІДЧУЖЕННЯ. ГРА ЗА НОВИМИ ПРАВИЛАМИ
Когда исключение становится правилом, оно не допускает никаких исключений.
Александр Фюрстенберг
Зняттю заборони відчуження присвячена ст. 74 Закону України «Про нотаріат» та п. 5 глави 15 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі — Порядок). Проблематика поведінки нотаріуса при вчиненні дій щодо зняття заборони відчуження також вже порушувалася мною у статті «Зняття заборони… Невже це може вчинити кожний?» на сторінках журналу «Нотаріат для Вас», 2008, № 7–8. І тепер, враховуючи зміни у законодавстві щодо регулювання цього питання, вважаю за необхідне до нього повернутися.
Як відомо колегам, сам процес зняття заборони регулювався у різні часи по-різному. Мається на увазі, що до внесення змін Законом України від 01.10.2008 № 614-VI до Закону України «Про нотаріат» зняття заборони не вважалося самостійною нотаріальною дією, а було лише її логічним завершенням. Сама ж нотаріальна дія складалася з накладання та зняття заборони. Тобто така дія вчинювалася у визначений проміжок часу. Після набуття чинності відповідних змін до Закону України «Про нотаріат», а саме з 02.06.2009, законодавець почав розглядати зняття заборони як окрему нотаріальну дію. До Правил ведення нотаріального діловодства було включено форми посвідчувальних написів про зняття заборони. А також встановлено, що заборона знімається саме тим нотаріусом, який її накладав, і лише у разі відсутності такого нотаріуса (смерть, припинення діяльності, заміщення нотаріуса, передача документів до державного нотаріального архіву та з інших поважних причин) заборону міг зняти будь-який інший нотаріус (п.п. 5.1 п. 5 глави 15 розділу ІІ Порядку).
Незважаючи на те, що вказаний пункт По­рядку не зазнав змін і на цей час (хоча зміни до нього вносилися наказом Міністерства юстиції України від 16.12.2012 № 1951/5), реалізувати його на практиці сьогодні навряд чи можна. Про що ж саме йдеться?
Законодавець змінив свою позицію щодо процесуального порядку зняття заборони відчуження, а саме згідно з внесеними Законом України від 06.09.2012 № 5208-VI змінами до ст. 34 Закону України «Про нотаріат» повернувся «старий» порядок вчинення таких дій. Про цей факт свідчить і наказ Міністерства юстиції України від 03.06.2013 № 1061/5, яким із додатка 25 до Правил ведення нотаріального діловодства було виключено форми посвідчувальних написів щодо зняття заборони. Такі ж висновки можна зробити і з роз’яснення Міністерства юстиції України від 26.04.2013 № 131-32/322.

Олена Чуєва отримати повну версію статті