ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ В НОТАРІАЛЬНІЙ ПРАКТИЦІ

ВОЛОДИМИР МАРЧЕНКО,
нотаріус, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об’єднань при Міністерстві юстиції України
ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ В НОТАРІАЛЬНІЙ ПРАКТИЦІ
Нещодавно до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПК) Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» від 07.07.2011 р. № 3609-VI (далі — Закон № 3609) внесено грандіозні зміни. Вони зачепили майже всі розділи ПК.
Оновлені норми ПК в основному запрацювали з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 6 серпня 2011 року. Однак для окремих змін передбачено свої терміни вступу в дію. На це ми звернемо увагу далі по тексту.
Зміни, що зацікавлять нотаріусів, переважно стосуються податку на доходи фізичних осіб (далі — податок на доходи), а саме зміни до розділу IV ПК. Проаналізуємо їх.
ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ ВІД НОТАРІАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Згідно із внесеними змінами врегульовано питання щодо оподаткування доходів, отриманих нотаріусами.
1. Тепер в оновленому п. 164.1 ПК наведено визначення бази оподаткування для доходів, отриманих від провадження незалежної професійної діяльності, у тому числі і від нотаріальної діяльності, — це чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до норм п. 178.3 ПК (різниця між доходом і документально підтвердженими витратами).
Крім того, згідно з новим абзацом третім п. 167.1 ПК визначено порядок застосування ставки податку на доходи в розмірі 17% при оподаткуванні доходів, отриманих від провадження незалежної професійної діяльності, у тому числі і від нотаріальної діяльності. Її застосовують до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2011 році — 9410 грн.). При цьому розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу розраховується як сума загальних місячних оподатковуваних доходів, зазначених в абзаці першому п. 167.1 ПК, поділена на кількість календарних місяців, протягом яких платником податку було одержано такі доходи в податковому (звітному) році, за який здійснюється декларування.
Якщо середньомісячний дохід не перевищує десятикратного розміру зарплати (у 2011 році — 9410 грн.), то застосовується ставка 15%.
Таким чином, при визначенні податку на доходи, який слід сплатити з доходу, отриманого від провадження нотаріальної діяльності у 2011 році, слід діяти так:
підсумовуємо чисті доходи від здійснення нотаріальної діяльності за всі місяці 2011 року;
розраховуємо середньомісячний річний оподатковуваний дохід, поділивши отриману суму на кількість календарних місяців, протягом яких було отримано такі доходи (місяці без діяльності не враховуються);
визначаємо суму податку на доходи, виходячи із середньомісячного доходу:
якщо середньомісячний дохід менше або дорівнює 9410 грн., то застосовуємо ставку 15%;
якщо середньомісячний дохід більше 9410 грн., то до суми перевищення застосовуємо ставку 17%;
4) помноживши отриману суму податку на доходи за один місяць на кількість календарних місяців, протягом яких було отримано такі доходи (місяці без діяльності не враховуються), отримуємо річну суму податку до сплати.
2. Також внесено зміни до пунктів 178.1, 178.3 і 178.5 ПК щодо посилання на свідоцтво про реєстрацію самозайнятої особи. Тепер нотаріус при постановці на облік в ДПС буде отримувати не свідоцтво про реєстрацію, а довідку про взяття на облік (п. 178.1 ПК). Наявність саме цієї довідки дасть право нотаріусу враховувати при визначенні чистого доходу документально підтверджені витрати , необхідні для провадження нотаріальної діяльності (п. 178.3 ПК). І саме копія цієї довідки буде підставою для податкових агентів не утримувати податок на доходи при здійсненні виплат нотаріусам за нотаріальні дії (п. 178.5 ПК).
Слід зазначити, що зміни до пунктів 178.1, 178.3 і 178.5 ПК не є нововведенням, оскільки на практиці і до цього часу нотаріусам при постановці на облік працівники ДПС видавали довідку про взяття на облік за формою № 4-ОПП (див., наприклад, лист ДПАУ від 26.01.2011 р. № 1984/7/17-0717).
СПЛАТА ПОДАТКУ НА ДОХОДИ
1. За нарахованими, але не виплаченими доходами

Володимир МАРЧЕНКО отримати повну версію статті