Земля — у запитаннях та відповідях

1. Порядок, процедура і вартість присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам різного цільового призначення (у тому числі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), право на які посвідчені державним актами старого зразка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 р. № 1021 затверджено Порядок ведення Поземельної книги, п. 4 якого нормативно визначено поняття кадастрового номера як індивідуального цифрового коду (номера), що не повторюється на всій території України, присвоюється земельній ділянці при здійсненні її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування такої ділянки.
Наказом Держкомзему України від 15.02.2010 р. № 168 було затверджено Порядок присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам. Пунктом 4.7 Порядку кадастровий номер земельної ділянки вважається присвоєним з моменту відкриття Поземельної книги на відповідну земельну ділянку. Поземельна книга відкривається в день державної реєстрації та видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку.
Наказом Держкомзему від 14.05.2010 р. № 370 скасовано наказ Держкомзему від 15.02.2010 р. № 168. Після скасування наказу кадастровий номер присвоювався відповідно до Вказівки Держкомзему України від 20.03.2002 № 12 Про присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам для ведення Державного реєстру земель. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 р. № 749 затверджено Тимчасовий порядок присвоєння кадастрового номера земельній ділянці. Зміст постанови практично повторює порядок, який скасовано наказом Держкомзему. Збереглася норма, яка передбачає, що кадастровий номер земельної ділянки присвоюється земельній ділянці під час проведення її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування такої ділянки.
Як бачимо, існуюча нормативна база побудована таким чином, що кадастровий номер присвоюється земельній ділянці при оформленні правовстановлюючих документів та їх реєстрації на дату відкриття Поземельної книги. Так як бути у випадках, коли земельна ділянка ніколи не створювалася юридично, але на ній знаходиться будова і власник має намір її продати? Ідея, що кожна земельна ділянка повинна мати правовстановлюючий документ і визначені кадастровою зйомкою межі, дуже вірна, але земельна реформа триває вже 20 років і до її завершення ще далеко. Процедура приватизації чи оформлення права користування досить довга в часі, а продати будову необхідно терміново. У цій ситуації лише два виходи: визначати кадастровий номер на підставі кадастрової зйомки чи йти довгим шляхом оформлення прав.
Присвоїти кадастровий номер може тільки той орган, який здійснює державну реєстрацію земельної ділянки в момент відкриття Поземельної книги. З 01.01.2011 р. вести Поземельні книги і реєструвати земельні ділянки будуть територіальні органи земельних ресурсів. Ними також буде присвоюватись кадастровий номер. Але знову ж присвоєння номера потребує оформлення правовстановлюючого документа та його реєстрації.
Інша справа з визначенням кадастрового номера

Людмила СПІЦИНА отримати повну версію статті