ЗГОДА НА РОЗПОРЯДЖЕННЯ МАЙНОМ ПОДРУЖЖЯ ЗА ДОВІРЕНІСТЮ ТА ДОВІРЕНІСТЬ ЗАМІСТЬ ЗГОДИ

ВІКТОРІЯ ГОЛОБОРОДЬКО,
приватний нотаріус Севастопольського міського нотаріального округу, кандидат юридичних наук
ЗГОДА НА РОЗПОРЯДЖЕННЯ МАЙНОМ ПОДРУЖЖЯ ЗА ДОВІРЕНІСТЮ ТА ДОВІРЕНІСТЬ ЗАМІСТЬ ЗГОДИ
Набуття власного майна — це невід’ємна складова подружнього життя. Згідно зі ст. 60 Сімейного кодексу України (далі — СК України) майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один із них не мав з поважної причини самостійного заробітку. Як правило, майно набувається на ім’я одного з подружжя, тобто в правовстановлювальному документі власником вказується лише один із подружжя, який є так званим «титульним» власником.
Відповідно до норм ст. 65 СК України дружина та чоловік розпоряджаються майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою. Для нотаріального посвідчення будь-якого договору, за яким відбувається розпорядження таким майном, має бути подана заява про згоду другого з подружжя, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідчена. На практиці виникають деякі питання стосовно такої згоди:
І. Чи може згода одного з подружжя надаватися не особисто, а представником за довіреністю?
Це питання прямо не врегульоване законодавством, а отже, потрібно керуватись загальними принципами і нормами сімейного та цивільного права.
Одразу можна сказати, що надання згоди одним із подружжя за довіреністю від іншого з подружжя (самому собі) однозначно неможливе. Це супе- речить нормам ч. 3 ст. 238 ЦК України. А от щодо представництва третьою особою при наданні згоди в нотаріальній спільноті існують різні думки.
Дати свою згоду на розпорядження спільним майном — це право кожного з подружжя. Усі права поділяються на майнові та особисті немайнові.
Відповідно до ст. 190 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України) майнові права є майном, а саме — неспоживчою річчю, речовими правами. У цивілістиці до майнових прав відносять: речові, зобов’язальні, виключні права.
Підсумовуючи теоретичні аспекти цивільного права, можна назвати такі ознаки майнових прав:

Вікторія ГОЛОБОРОДЬКО отримати повну версію статті