ЗАСТОСУВАННЯ ОКРЕМИХ НОРМ ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДЕЯКИХ ЗАКОНОДАВЧИХ АКТІВ УКРАЇНИ ЩОДО ДОКУМЕНТІВ, ЩО ПОСВІДЧУЮТЬ ПРАВО НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ, А ТАКОЖ ПОРЯДКУ ПОДІЛУ ТА ОБ`ЄДНАННЯ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК» від 05.03.2009 р. № 1066-VI

Катерина МАРЧУК,
приватний нотаріус
Київського міського нотаріального округу, м. Київ
ЗАСТОСУВАННЯ ОКРЕМИХ НОРМ ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДЕЯКИХ ЗАКОНОДАВЧИХ АКТІВ УКРАЇНИ
ЩОДО ДОКУМЕНТІВ, ЩО ПОСВІДЧУЮТЬ ПРАВО НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ,
А ТАКОЖ ПОРЯДКУ ПОДІЛУ
ТА ОБ`ЄДНАННЯ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК»
від 05.03.2009 р. № 1066-VI
5 березня 2009 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а також порядку поділу та об’єднання земельних ділянок» № 1066-VI.
01.05. 2009 р. цей Закон набув чинності і завдав тим самим багато клопоту нотаріусам. Прикінцеві та перехідні положення даного Закону встановлюють, що «Положення цього Закону щодо посвідчення права власності на земельні ділянки документами, зазначеними у частині другій статті 126 Земельного кодексу України, поширюються також на випадки, коли зазначені документи були укладені (видані) до набрання чинності цим Законом, але державні акти на право власності на земельні ділянки видані не були».
Зворотна сила Закону? Ця сила поширюється на всі договори, навіть ті, які були укладені та посвідчені нотаріусами рік тому, два, три, п’ять? Що робити з договорами, в яких прямо передбачено перехід права власності «з моменту отримання державного акта про право власності на земельну ділянку»? На яких підставах виникло або виникає право власності на земельну ділянку у громадян, які набували право власності на земельну ділянку в порядку норм ст. 125 Земельного кодексу України (далі – ЗК України), яка діяла до 01.05.2009 р.? Цей Закон викликав багато питань, але на деякі він відповіді таки дає.
Стаття 57 Конституції України встановлює, що кожному гарантується право знати свої права і обов’язки.
Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов’язки громадян, мають бути доведені до відома населення в порядку, установленому законом.
Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов’язки громадян, не доведені до відома населення в порядку, установленому законом, є не чинними.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли

Катерина МАРЧУК отримати повну версію статті