ЗАСТОСУВАННЯ НОРМ КОРПОРАТИВНОГО ПРАВА ЩОДО ПОВНОГО ТОВАРИСТВА В НОТАРІАЛЬНІЙ ПРАКТИЦІ

ГАННА КОХАН,
приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу, кандидат юридичних наук
ЗАСТОСУВАННЯ НОРМ КОРПОРАТИВНОГО ПРАВА ЩОДО ПОВНОГО ТОВАРИСТВА В НОТАРІАЛЬНІЙ ПРАКТИЦІ
Нормативне визначення корпоративних прав міститься в Законі України «Про акціонерні товариства» (п. 8 ч. 1 ст. 2), Господарському кодексі України (далі — ГК України) і Податковому кодексі України (далі — ПК України). Стаття 167 ГК України та пп. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлюють, що «корпоративні права — це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами».
Отже, у цих визначеннях зафіксовано, хто вважається власником корпоративного права, окреслене основне право власника — право на участь в управлінні господарською організацією, отримання прибутку (дивідендів), регламентовано передумови для встановлення інших прав власника — закон та статутні документи. При цьому слова «корпоративні права» тлумачаться як «правомочності».
Цікавим є питання, відносно яких господарських організацій можуть виникати корпоративні права. У ч. 1 ст. 167 ГК України вказується, що корпоративні права — це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації. З такого визначення випливає, що господарська організація, щодо якої можуть виникати корпоративні права, повинна мати корпоративний устрій. ГК України не містить визначення корпоративної господарської організації, але розкриває поняття «корпоративне підприємство» (ч. 5 ст. 63): підприємство, що утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об’єднання майна та (або) підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства. У ст. 63 ГК України міститься також відкритий перелік корпоративних підприємств: кооперативні підприємства, підприємства, що створюються у формі господарського товариства, а також інші підприємства, в тому числі засновані на приватній власності двох або більше осіб. Таким чином, законодавець відмовляється від більш широкої за змістом концепції корпоративних прав, закладеної в податковому законодавстві, і встановлює можливість володіння корпоративними правами тільки щодо корпоративних господарських організацій.
Крім того, законодавець виділяє організаційно-установчі повноваження власника і їхню залежність від корпоративних прав власника (частини 1–3 ст. 135 ГК України):

Ганна КОХАН отримати повну версію статті